Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı saldırılarda Rus ordusunun kontrolüne geçen topraklar, geri alınmaya başladı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, halkına yaptığı açıklamada, işgal edilen topraklarına düzenlenen harekatla 2 yerleşim bölgesinin işgalden kurtarıldığını duyurdu.

Zelenskiy, kurtarılan bölgelerde mücadele eden askerlerine teşekkür ettiği açıklamada, "Donetsk Bölgesi'ndeki 103. kara savunma tugayının 63. taburu askerlerine teşekkür etmek istiyorum. Lysychansk-Siversk yönündeki 54. tugay da iyi ilerleyiş sağladı ve belirli alanlarda yeniden aşama kaydetmeye başladı. 42. motorlu piyade taburundan özellikle bahsetmek istiyorum. Onların kahramanca eylemleri sayesinde ülkemizin güneyindeki iki yerleşim kurtarıldı" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Kyrylo Timoşenko da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ukrayna'nın güneyindeki Herson Bölgesi'ne bağlı Vysokopilya yerleşim yerinde Ukrayna askerlerinin kurtarılan kente bayrak çektiği bir fotoğraf yayınladı.

ASKERLERE ÜLKEDEN ÇIKIŞ YASAĞI GETİRİLDİ

Öte yandan Rusya'nın saldırılarından itibaren OHAL nedeniyle 18 ile 60 yaş arasında ülkeden çıkış yasağı konulan Ukraynalı erkeklerin yanı sıra askerlik görevi mecburiyeti bulunan Ukraynalı kadınlara da ülkeden çıkış yasağı konuluyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı'nın avukatı Vladimir Smilka, Ukrayna basınına yaptığı açıklamada cinsiyet eşitliğine vurgu yaparak, "1 Ekim'den itibaren belirli mesleklere sahip kadınların askerlik için kayıt yaptırmaları gerekiyor. Listede 14 uzmanlık dalı mevcut. Askerlik mecburiyeti bulunan kadınlara da 18-60 yaş arası erkekler gibi OHAL döneminde ülkeden çıkış yasağı uygulanacak. Bu her şeyden önce cinsiyet eşitliği ile belirleniyor. NATO standartlarına yaklaştığımız için sadece silahlanmada değil, askeri kayıt açısından da onlara doğru ilerliyoruz. Bu kayıt hem kadınlar hem de erkekler için aynıdır" dedi.

Smilka açıklamasında Ukrayna ordusuna kaç kadın askerin katılacağı konusunda rakam vermedi.

UKRAYNA ORDUSUNUN BAŞARISI GULSUM KHALİLOVA DA DUYURDU

Kırımlı gazeteci Gulsum Khalilova, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği ilk günden beri Ukrayna topraklarından tüm dünyaya son gelişmeleri aktarmaya devam ediyor.

Khalilova, sosyal medya hesabından Ukrayna ordusunun Kherson bölgesinde Stratejik Visokopolye kentini Rus işgalinden kurtardığını ve Kherson bölgesinde çok sayıda Rus askerleri Ukrayna ordusuna esir düştüğünü açıkladı.

Editör: Yadigar Hanım