CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, TV100’de Gürkan Hacır’ın sunduğu Taksim Meydanı Programı’na katılarak İYİ Parti'nin İzmir adayı Ümit Özlale hakkında cevaplar verdi. 

Ümit Özlale geçtiğimiz günlerde "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin personellerinin yarısının bankamatik memuru olduğunu düşünüyorum. Bunları temizleyeceğim. Ben daha iyi bir belediye başkanı olacağını düşündüğüm için bu işe talip oldum. 53 bin çalışanı olan şirket İzmir'in çöpünü toplamıyorsa, İzmir hala kokuyorsa daha iyi belediyecilik vardır. Ben İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin iyi yönetilmediğini düşünüyorum" açıklamalarında bulunmuştu. 

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in iyi yönlendirilmediğini düşündüğünü belirtirken Akşener’in "İzmir kokuyor" söylemlerine "İzmir kokmuyor onu net söyleyebilirim hem de bütün bir yaz boyunca hiç kokmadığın söyleyebilirim. Geçmiş yıllarda ciddi bir problemdi bu ama çok önemli adımlar attık, çok stratejik kararlar aldık ve çok zor adımlar attık. Çok şükür doğru yolda gidiyoruz çok kısa bir süre sonra İzmir tekrar yüzülebilir hale gelecek. Meral Hanım’ın yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum." şeklinde cevap verdi. 

Deniz Gürel'in "İzmir’deki aday çıkarma meselesi İstanbul ve Ankara’ya yönelik bir hamle dediniz ne demek istediniz?" Sorusuna Tunç Soyer şu şekilde yanıtladı; 

"Aslında böyle bir ihtimal olabileceğini söylemiştim. Bildiğim bir şey yok böyledir demek çok da doğru olmaz. Çünkü İzmir’de aday çıkartmak üstelik kazanma ihtimali çok zayıf olan bir aday çıkartmak olsa olsa bir sonraki hamle için bir altlık bir zemin olabilir diye düşünmüştüm."  

Gürkan Hacır’ın yönelttiği "Bir sonraki adım ne Sayın Başkan?" Sorusunu cevaplayan Soyer "Dediğim gibi bir müzakere masası kurulacaksa siyasi partiler arasında ‘Biz İzmir’den geri çekilelim ama Ankara’da İstanbul’da sizi destekleyelim’ gibi şeyler olabilir. Bunlar sadece öngörü." Sözleriyle kendini ifade etti. 

Bir sonraki soru ise Gürel'den geldi "Ümit Bey’in adaylığının geri çekilme ihtimalini görüyor musunuz Sayın Başkan?"  

Soyer bu soruya da; "Böyle bir ihtimalde olabilir çünkü 6 ay Türk siyasetinde çok uzun bir süre bu süre içinde ittifak girişimlerinde bulunulabilir belki başka türlü iş birlikleri müzakere edilebilir. Bunları bilmek şimdiden mümkün değil, ben sadece durumu anlamaya çalıştığım için fikir yürütüyorum. Ama bana çok organik bir durum gibi gelmedi, 4 ay önce milletvekili seçilmiş bir akademisyenin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na talip olması çok anlaşılır bir durum değil benim açımdan." Dedi. 

Editör: Buse Ceren Balta