Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş emekli ve memurların alacağı zam oranını açıkladı.

Asgari ücrete yapılan ara zammın ardından vatandaşlar emekli ve memurun alacağı zammı da merak ediyordu. İsa Karakaş bu soruna kendi hesabıyla yanıt verdi.

Karakaş, “En düşük memur maaşını 22 bin lira olarak baz aldığımız zaman en düşük memur emekli maaşının 15 bin 320 lirayı bulacağını söyleyebiliriz” dedi.

Karakaş, en düşük memur maaşının 22 bin lira olması için yüzde 94’lük bir zam yapılması gerektiğini söyleyerek, “Yüzde 94’lük bir artış yaptığımızda en düşük memur aylığı 22 bin bin 26 lira liraya yükselmektedir. Diğer memurların maaş artışı da kademeli bir şekilde yaptıkları göreve göre, unvana göre, derecelerine göre ve diğer mesleki kariyer kriterlerine göre artış olacaktır. Buna örnek olarak bekçi maaşı hali hazırda 15 bin 170 liradır. Dolayısıyla en düşük memur maaş 22 bin lira olduğu zaman bir bekçinin maaşı da 27 bin 579 liraya kadar yükselecektir. Yine bir hemşirenin maaşı 16 bin 900 lirayken bu zamlarla birlikte bunun 30 bin lirayı aşacağını söyleyebiliriz. Son olarak da polisleri örnek olarak verecek olursak, şu anda bir polis maaşı 19 bin civarında. Elbette ki bu rakamlarda aile payı, çocuk yardımına göre değişmektedir. Bizim hesaplamamızda polis maaşını 19 bin 130 lira olarak aldığımız zaman bunun da 33 bin lirayı aşacağını söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

İsa Karakaş, “Emekliler arasında memur maaşlarına gelecek yüksek artışlar, memur emeklilerine gelecek yüksek artışlar, açlık sınırının Mayıs ayı itibariyle 10 bin 362 lira olduğunu da göz önünde aldığımız zaman, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine gelecek olan zammın benim yaptığım hesaplamaya göre en az yüzde 35 oranında olacağını söyleyebiliriz” diye konuştu.

Emeklilere gelmesi muhtemel olan kademeli zam hakkında da konuşan Karakaş şu ifadeleri kullandı: 7 bin 500 liranın üzerinde aylığı olanlarının maaşının da en az yüz 35 oranında artması gerektiğini söyleyebiliriz.”

Editör: Habererk Haber Merkezi