Yediiklim Eğitim Bilgisayar Limited Şirketinin sahibi Çelik, birebir aynı olduğu söylenen sorular ile ilgili iddiaların asılsız olduğunu, diğer tüm yayınevleri ile aynı yöntemi kullanarak sorular hazırladıklarını belirterek, “Ülkemizin gündemini son 3 gündür meşgul eden KPSS soruları çalındı, sızdırıldı, alındı gibi durumlarla kamuoyu çokça meşgul olmuştur. Biz ÖSYM'nin yaptığı sınavlara konu, soru, yaprak test, Türkiye geneli deneme hazırlamaktayız. ÖSYM'nin 120 tane genel kültürden soracağı soruya hocalarımız, ÖSYM geçmiş yıllarda ne sormuş, hangi konulara ağırlık vermiş, önümüzdeki yıl hangi konuları sorabilir diyerek beyin jimnastiği yapıyoruz ve soruları hazırlıyoruz. Bu sorular geçmiş yıllardaki sorulardan esinlenerek hazırlanmaktadır” dedi.

“BİR TANE SORUNUN DENK GELMESİ GAYET HAYATIN AKIŞINDA OLAN BİR DURUMDUR”

Yediiklim Yayıncılık bünyesinde matematik öğretmeni olan Mehmet Bilge Yıldız ise, yüzlerce soru içerisinden birkaç tanesinin benzer olmasının hayatın akışına uygun olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

* Biz soruları, ÖSYM'nin geçmiş yıllarda yaptığı sınavlara bakarak onlara paralel olarak hazırlamaktayız. Bu soruyu herkes açıp bakabilir. 2015 yılında ÖSYM'nin yaptığı sınav şu anda ÖSYM'nin sitesinde bulunuyor. LYS 3. Soru, bu soru. O sorunun çok benzeri sadece rakamları farklı olan bir sorudur, benim yazdığım soru.

* Özel bir soru tarzı değildir. İsteyen herkes bakabilir. Matematik bilen herkes bunu anlayacaktır. Biz bunun gibi yüzlerce hazırlıyoruz. Bir tanesinin denk gelmesi gayet hayatın akışında olan bir durumdur. Bu tarz sorular birçok yayınevinde mevcuttur. Başka bizim birebir sorumuz hiçbir sınavda yoktur.

“MAĞDUR OLANIN BELİRLENMESİNİ KAMUOYUNUN VİCDANINA BIRAKIYORUM”

Yayınevinde tarih öğretmenliği yapan ve tarih sorularını hazırlayan Ahmet Uğur Karakuza, Milli Eğitim Bakanlığının yayınlarından yararlandıklarını, soruları alarak revize ettiklerini belirterek, tüm soruların açık olduğunu, herkesin görebileceği ortamlarda bulunduğunu vurguladı. Karakuzu şu ifadeleri kullandı:

* Birincisi özellikle Twitter'da geçen yanlış ekran resimlerinden, 20 sorunun 20’si de Yediiklim Türkiye geneli deneme sınavından çıktı denilmektedir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Bizim tarih sınavında benzer 2-3 sorumuz var.

* Bu sorular Yediiklim Youtube kanalında, Milli Eğitimin kaynaklarından yararlanılarak bütün öğrenciler yararlansın diye yayınladığım sorulardır. Yayınladığım videoda da şu cümleleri kullandım; 'ÖSYM, MEB'i sever. Bunlar, MEB kitaplarından esinlendiğim sorular.' Ben bu videoyu mayıs ayında yayınladım. Öyle el altından kimseye vermedim.

* Yediiklim'e kayıt olmaya da gerek yok, Youtube’ya giren herkes bu videoyu izleyebilir. Bu bizim deneme sınavımızda değil. Benim kendi gönlümden kopan mini deneme serimdir. Zaten en çok oradan soru geliyor, çünkü kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. Ahmet Karakuza 20 soruyu nasıl yakalar. Evet yakalarım ama 20 soruyu değil. Benim öyle bir yeteneğim yok. Biz MEB kitabındaki soruyu aldık, yüzde 20 revize ettik ve mayıs ayında Yediiklim Youtube kanalında herkese açık bir şekilde koyduk.

* Bu videoyu 11 bin kişi izlemiş. Kim izledi ben de bilmiyorum. Bu sorular sınavda çıktı diye benim ne gibi bir art niyetim olabilir. MEB kitabından esinlenip soru yazdım ve bu sorular da ÖSYM tarafından kullanıldı. Burada gerçekten mağdur olanın belirlenmesini kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

 

Editör: Habererk Haber Merkezi