Yer bilimci Prof. Dr. Celal Şengör, Kafa TV YouTube kanalında gazeteci Candaş Tolga Işık'ın olası İstanbul depremine ilişkin sorularını yanıtladı.

Beklenen depreme ilişkin analizlerini paylaşan Prof. Dr. Celal Şengör, "Sanki doğuya doğru genişleyecekmiş gibi gözüküyor. O zaman Silivri'den İzmit'e kırar diye düşündük, bu 7.2'lik bir deprem üretiyor. Fakat bu demek değildir ki bu deprem onla kalır. Hemen arkasından Silivri'den Tekirdağ'a kadar olan kısmı da kırabilir. 1766'da böyle olmuş. 7.2 ve 7.2, fayların uzunlukları. Arka arkaya iki tane olabilir. Tek nefeste kırılırsa 7.6-7.8 olabilir. Depremin ardından 5-8 metre arasında bir tsunami olabilir." diyerek tsunami olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ekledi."

"İstanbul Deprem maksimum 2 dakika sürecek"

İstanbul'daki depremin maksimum 2 dakika süreceğini hesapladıklarını söyleyen Şengör: Yeşilköy yıkılacak mı? sorusuna, "Evet, Yeşilköy'de şiddet 9'a çıkıyor. Büyüklük değil, şiddet. Tuzla'da şiddet 9'a çıkıyor. Buralarda harp okullarının taşınması lazım. Yeşilköy'ün zemini çok sakat. Bakırköy formasyonu vardır, tam bir felaket" ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Prof. Dr. Şengör:

"Adalar'ın altı sağlamdır ama evinizi nasıl yaptığınıza bağlı, burnunuzun dibinde çünkü fay. Adalar'da yaşayanların dikkat etmesi lazım, evlerini kontrol ettirmeleri gerekiyor.

Avcılar'da bir kil tabakası var, semt o kil tabakasının üstünde kayıyor. Avcılar zaten sürekli denize doğru kayıyor.

Fatih, Suriçi - Suriçi'nin altı neojendir, içinde Bakırköy formasyonunun olduğu yerler varsa oralar sakattır. Suriçi, Avcılar'a nazaran çok daha iyi durumda.

 Bakırköy, Florya, Zeytinburnu felaket.

Kemerburgaz altı kum olduğu için tehlikeli, buna Kilyos'u da ilave edebiliriz.

Küçükçekmece, Zeytinburnu ve Avcılar kadar tehlikeli, Silivri tehlikeli, Çatalca içerilerdeysen o kadar tehlikeli değil, ne kadar içeride olduğuna bağlı.

Büyükçekmece sakat, Esenyurt eğer Küçükçekmece gölünün kuzeyindeysen nispeten daha iyi.

Bağcılar'ın yüksek yerleri Avcılar gibidir, sakattır.

 Arnavutköy kuzeyde kalıyor, altı kum olan yerleri yaramaz.

Bahçelievler pek sağlam değil.

Beylikdüzü'nün altı neosen kalkerleridir, kireçtaşından oluşur sağlam bir kayadır, ama binaların nasıl yapıldığına bağlıdır.

Kemerburgaz'ın oralar altı kumsa çok sakat. Ben size şartları söyleyim; altı kum olan yerler sakat.

Pendik, Suadiye tehlikeli.

Beşiktaş'a garanti veremem, çünkü çok dolgu var orada." ifadelerini kullandı.

Zemini sağlam ilçeler

Zemin olarak sağlam ilçeleri Beykoz, Anadolu Hisarı, Bebek, Ataşehir, Şişli, Nişantaşı, Ümraniye ve Beyoğlu olarak sırayalan Şengör,  buradaki tehlikelerin binaların sağlam olmayışından kaynaklanacağını vurguladı.

Editör: Bumin Kağan Muti