Yunanistan'da 10 gündür devam eden orman yangınlarına 11 ülkenin destek verdiği açıklandı.

Yunan itfaiyesi, ülkede 594 noktada çıkan orman yangınlarına müdahale ederken, yangın söndürme çalışmalarına 11 ülkenin de havadan ve karadan müdahale ettiği bildirildi. İtfaiyeden yapılan günlük bilgilendirmeye göre, son 24 saatte 61 noktada yeni yangınların tespit edildiği, ülke genelinde 90 farklı noktada yangınlarla mücadeleye devam edildiği aktarıldı.

Yunan itfaiyesinden yangın söndürme çalışmalarına ilişkin yapılan açıklamada, “Son 24 saat içinde 61 yeni orman yangını çıktı ve itfaiye ekipleri ülke genelinde toplam 90 yangınla mücadele ediyor. Yangınlarla mücadelede 11 ülkeden gelen itfaiyeciler Yunan kuvvetleri, su araçları ve hava araçlarıyla birlikte çalışmaktadır. Attika, Orta Yunanistan, Batı Yunanistan'ın Mora Yarımadası, Teselya, Orta Makedonya ve İyonya Adaları bölgelerinde yangın riski yüksek düzeyde kalırken, ülkenin geri kalanında yangın riski çok yüksek olacaktır. Çok kuvvetli kuzeybatı rüzgarları beklenmekte olup ülkenin birçok bölgesinde yüksek sıcaklıklar devam edecektir” denildi.

Açıklamada ayrıca, 17 Temmuz’dan beri devam eden çalışmalarda, 74 itfaiyecinin hipertermi, yaralanma ve yanık nedeniyle tedavi gördüğü belirtildi.

TÜRKİYE HAVADAN UÇAKLARLA DESTEK VERİYOR

Yunanistan’a yangın sördürme çalışmalarına destek için giden ülkeler arasında yer alan Türkiye, yangına havadan müdahale ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, Yunanistan’daki orman yangınlarıyla mücadele eden hava araçlarının 23-26 Temmuz tarihleri arasında  toplam 214 sorti yaparak, 634 ton su atımı gerçekleştirdiğini kaydetti.

10 GÜNDE 594 YANGIN

Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Savunma Bakanlığı, ülke genelinde 10 günde 594 orman yangınının çıktığını, bunların 571’inin büyümeden söndürüldüğünü açıkladı. Bakanlık açıklamasında, “Aşırı sıcak ve aynı zamanda şiddetli rüzgar koşulları altında, Yunanistan'da 10 gün içinde 594 yangın çıktı. 10 günlük dönemde çıkan 594 yangından 571'i büyümeden söndürülmüştür. 5 yangın Dervenochoria, Korfu, Rodos, Loutraki, Kouvara'nın yanı sıra Aegio, Karystos, Laconia ve Boeotia'da geniş bir alanı etkisi altına almıştır. Özellikle Rodos bizi yakından ilgilendiriyor” ifadelerine yer verildi.

DHA

Editör: Yadigar Hanım