Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’ya doğrudan taarruza geçtiği 24 Şubat 2022’nin yıldönümünde, iki ülke arasında arabuluculuk yapacağı mesajı vermişti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, bu konuda Erdoğan ile aynı fikirde olmadığını vurguladı.

Zelenski, savaşın yıldönümünde düzenlediği  ve “savaşa devam” mesajı verdiği basın toplantısında kendisine Türkiye’nin arabuluculuğunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelip gelmeyeceği sorusuna artık Putin ile konuşacak hiçbir şeyin olmadığını söyledi. Zelenski, savaşın çıkmasından önce Putin’le müzakere istediğini, ancak Rus liderin o dönemde müzakereye yanaşmadığını kaydetti.

ÇİN'İN BARIŞ PLANINI DA REDDETTİ

Ukrayna yönetimi, Çin’in 12 maddelik barış planını da reddetti. Gerekçe, bu planın Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki işgalini kalıcı kılacak olması. Oysa ki savaşın ikinci günü Zelenski, Ukrayna’nın NATO üyeliği hedefinden vazgeçmesi ve İsviçre gibi “daimi tarafsız devlet” statüsü kazanması konusunu Rusya’yla müzakere etmeye hazır olduğunu söylemişti. O dönemde, müzakere teklifine Rusya mesafeli, Ukrayna ise olumlu yaklaşıyordu. Fakat sonradan hem Rusya’nın peş peşe başarısızlıklara imza atması Ukrayna’da özgüvene yol açtı. Hem de ABD ve İngiltere’nin Ukrayna’nın beklentilerini yükselterek Rusya’nın bozgununun yakın olduğunu söylemeleri tabloyu değiştirdi. Artık müzakereden bahsedene, “Sen Ukrayna’nın kazanmasını istemiyor musun” diye tepki gösteriliyordu. Türkiye, tahıl koridoru ve esir değişimi gibi acil konularla başlayan müzakerelerin genel müzakerelere dönüşeceğini umarken Ukrayna acil konuların müzakeresine “evet” ateşkes müzakerelerine ise “hayır” diyor.

PUTİN ZELENSKİ İLE MASAYA OTURMAYI REDDETMİŞ

Rusya yönetimi de her şeye rağmen ayakta olduğu mesajını vermeye çalışıyor. Kremlin dün “Barışın şartlarının oluşmadığını” söyledi yine. Savaştan önce de Zelenski’nin söylediği üzere Putin, Zelenski’yle masaya oturmayı reddetmiş, bu tavrıyla Ukrayna yönetimini tamamen ABD’nin çizgisine itmişti. Şimdi Ukraynalı uzmanların da söylediği üzere Rusya tahmin edilenden çok daha dayanıklı çıktı. Fakat Ukrayna da Rusya’nın tahmininden daha dayanıklı çıktı. Ancak görünen o ki bunlar, henüz ateşkes için yeterli değil. 

Editör: Yadigar Hanım