Siyasi partiler 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimler için çalışmalarına hız verirken, büyükşehirlerde yarış da kızışıyor. 2019 yerel seçimlerinde İstanbul ve Ankara'yı kaybeden AKP'de aday belirleme çalışmalarının, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yürütüldüğü kulislerden sızan bilgiler arasında.

Gazeteci Aytunç Erkin de bugünkü köşe yazısında AKP'nin İstanbul ve Ankara'da büyükşehir belediye başkan adaylarına ilişkin kulis bilgilerine yer verdi. Bir dostuna dayandırdığı bilgilere göre, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere kaybedilen şehirlerde süreci bizzat Erdoğan'ın yürüttüğünü dile getiren Erkin, AKP içinde ekonomik sıkıntı nedeniyle seçim çalışmalarının zor yönetileceğine dikkat çekti.

Erkin'in, yazısının ilgili bölümü şöyle:

Geçen hafta AKP Genel Merkezi'ne ziyarette bulunan bir dostum dedi ki: “Parti yerel seçimlere ve öncesinde de ekim ayında yapılacak büyük kongreye odaklanmış durumda. Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere kaybedilen şehirlerde çalışmalar sürüyor, raporlar hazırlanıyor. Süreci yöneten isim de Cumhurbaşkanı Erdoğan. Ancak… AKP Genel Başkanvekili Efkan Ala'nın ağırlık koyduğu bir ‘değerlendirme' süreci olduğunun altını çizmekte fayda var. Genel Merkez'in sıkıntısı ise ekonomi. Yeni ekonomi politikasından kaynaklı yaşanan süreci yönetmekte zorlanacaklarını düşünüyorlar"

“Ankara'da bir aday belirlendi mi? Ya da İstanbul için kimler düşünülüyor?” soruma da şu yanıtı verdi aynı isim:

“Ankara'da Turgut Altınok'un eski popülerliği yok ve aday olarak düşünülen bir isim değil. İstanbul'da da Tevfik Göksu'nun ismi konuşuluyor ama bu kadar öne çıkmasının, ‘halk ilişkilerini/PR' göze batırmasının rahatsızlık yarattığı ifade ediliyor. CNN Türk'teki namaz kılma fotoğrafının da olumsuz yansıdığının altını çizmekte fayda var. Yine de son kararı Erdoğan verecek. Aday belirleyicilerden birisi de Efkan Ala olacak. 7 Ekim'deki kongreden sonra kadro yeniden şekillenir ama ekonominin de toparlanması gerekiyor. Yoksa sıkıntı büyük! Önümüzdeki günlerde yeni ekonomi yönetimi tarafından yol haritası açıklanacak ve ondan sonrasını göreceğiz.”

Editör: Yadigar Hanım