Küçük çocuklara yönelik “şeriat” videolarıyla tepki çeken ve Ankara’da da ofisleri bulunan Hizb-ut Tahrir’in dergisi Köklü Değişim, şehrin çeşitli bölgelerinde cuma namazı sonrası bildiri dağıttı. 

“Toplumsal çöküş, sorunlar ve çözüm” başlığı ile “Tehlikenin farkında mısınız?” sloganı kullanılan ve İstanbul Sözleşmesi hedef alınarak, şiddet uygulayan erkeklerin savunulduğu bildirilerde, “İstanbul Sözleşmesi ile yürürlüğe giren kanunlar neticesinde her yıl ortalama 500 bin erkek evinden uzaklaştırıldı, bir kısmı da tutuklandı. Çocuklar, İslami değer ve ilkelerden uzak bir şekilde yetişmeye başladı” denildi.

“İslam’dan uzaklaşıldığı, İslam’ın saldırı altında olduğu, İslami şahsiyetimizi, teslimiyetimizi ve kulluk bilincimizi kaybediyoruz” denilen bildiride karma eğitimin de kaldırılması istendi. 

Eğitim ve yargı sisteminin, kadın derneklerinin, LGBTİ bireylerin hedef alındığı bildiride şunlar yer aldı:

“Batılı ideolojiler ekseninde hazırlanmış eğitim müfredatı ve karma eğitim kaldırılmalı, İslami eğitim müfredatı ve modeline geçilmeli. İnançsızlığı ve sapkınlığı yayan, ateizm, deizm, feminizm ve benzeri esaslı kuruluş, dernekler yasaklanmalı. Cinsiyet eşitliği, LGBTİ ve benzeri ifsat edici münkerlere karşı topyekün bir mücadele başlatılmalı. İçki, zina, kumar, uyuşturucu ve benzeri tüm haramlar yasaklanmalı, Batılıların çürümüş yargı ve ceza sistemi kaldırılmalı, İslam’ın yargı ve ukubat sistemi tatbik edilmeli. Tek alternatif İslam’dır; İslam’ı tatbik edecek Raşidi Hialfet Devleti’dir.”

VALİLİK ŞERİAT KONFERANSLARINA İZİN VERMEDİ

Köklü Değişim, 5 Mart 2017’de, laiklik ve Cumhuriyeti “şeytani rejim” olarak tanımlayarak, İstanbul’da “Dünya Hilafete Neden Muhtaç?” başlığıyla hilafet konferansı düzenlemek istedi, ancak valilik tarafından engellendi. Konferans çağrısına ilişkin açılan davada, 4 sanık hakkında 52,5 yıl hapis cezası verildi.

Aynı derginin, bu konferanstan bir yıl önce, 3 Mart 2016’da, “Hilafet Hayal mi, Yakın Bir Gelecek mi?” başlığıyla gerçekleştirdiği konferansta şeriat çağrısı yapılması, Atatürk ve cumhuriyet kadrolarının “kafir” olarak nitelendirilmesine ilişkin suç duyuruları ise sonuçsuz kaldı. 

Köklü Değişim, Yargıtay tarafından terör örgütü olarak tanımlanmasına rağmen Türkiye’deki faaliyetlerini sürdürüyor.

Editör: Yadigar Hanım