İstanbul'un ünlü alışveriş merkezlerinden birinde satışa sunulan  İtalyan marka Loro Piana'nın 45 bin dolarlık kabanı sosyal medyada gündem oldu.Vikunya tüyünden elde edilen Loro Piana markalı kaban ve tüylerinin elde edildiği , Vikunya arama motorunda en çok arananlardan oldu.

İstanbul'un ünlü alışveriş merkezlerinden birinde satışa sunulan  İtalyan marka Loro Piana'nın45 bin dolarlık kabanın etiket fiyatı 1 milyon 321 bin 920 TL.

Eylem Tok'un iade davasında yeni gelişme Eylem Tok'un iade davasında yeni gelişme

Kabanın fiyatının araba değerinde olmasından dolayı en çok merak edilen soru şu oldu:

Vikunya yünü nedir ve neden bu kadar pahalıdır?

Vikunya, Ekvador, Peru, Bolivya, Arjantin ve Şili'nin yüksek Andlar'ında dağılmıştır. Burada 3500 ile 5500 m arasındaki yükseklikte görülür.

Boyu 150 cm tutarken omuz yüksekliği 1 m, ağırlığı 50 kg'dır. Üst kısmı açık kahverengi alt kısmı beyaz renktedir. Anatomik bir özelliği, alt kesici dişlerinin kemirgenlerdeki gibi sürekli değişmesidir. Bunun Artiodactyla takımında diğer bir örneği yoktur.

Klasik düşünce, vikunyanın hiç evcilleştirilmemiş olduğu ve lama ile alpakanın, guanakodan geldiği yönündeydi. Bugün, alpakanın vikunyadan gelmiş olabileceği şeklinde şaşırtıcı DNA araştırması bulguları vardır. Alpakalar, lamalar, guanakolar ve vikunyalar, aralarında üreyebildiklerinden ve hatlar, aralarında karışmış olduğundan, bugün evcil hayvan formunun kökeni, son tahlilde kesin olarak karara bağlanmaz. Kesin olan, İnkaların vikunyaların binlercesini kafeslere aldıkları, yünleri sadece asillerce kullanıldıktan sonra serbest bıraktıklarıdır. İspanyollar bu geleneği sürdürmemişlerdir. Vikunyaları büyük sayılar halinde vurmuşlar ve önce mera alanı yaratmak, sonra da postları için sıklıkla bu hayvanların su kaynaklarına zehir katmışlardır. Vikunyanın yünü dünyanın en ender ve en pahalı yünü olarak geçerlidir.

İnkalar zamanında Andlar'da yaklaşık 1.5 milyon vikunya mevcutken, bu sayı 1965'e kadar 6000'e gerilemiştir. O zamandan beri alınan koruyucu önlemler, mevcudiyetlerini hızlı bir toparlanmaya götürmüş, böylece bugün tekrar 200.000 vikunyaya ulaşılmıştır.

Editör: Habererk Com