Yüksek enflasyon altında ezilen asgari ücrete 2023 yılı için yapılacak zam konusunda hemen her gün yeni bir rakam telaffuz edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kuzeni olan gazeteci Cengiz Er, yeni bir iddiada bulundu. 

Milli Gazete'nin haberine göre, Gazeteci Erdal Sağlam, asgari ücretin 10 bin TL'ye çıkarılabileceğini söylerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kuzeni olan gazeteci Cengiz Er'den dikkat çeken tarih ve rakam geldi. Cengiz Er'in sahibi olduğu haber sitesi, milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücrete ilişkin üçüncü zammın kasım ayında yapılacağını öne sürdü. 

İddiaya göre, asgari ücret yapılacak üçüncü zamla birlikte 6 bin 700 liraya ulaşacak. 

Öte yandan daha gazeteci Engin Pınarbaşlı asgari ücrete çalışmaların başladığını ve 8 bin TL olacağını öne sürmüştü. SGK Uzmanı Özgür Erdursun ise, 1 Ocak 2023’de asgari ücretin 7.500 TL olacağını belirtmişti. Vergi Uzmanı Muhammet Bayram ise yüzde 40-45 arasında zam yapılacağını bunun da 8 bin liraya tekabül ettiğini söylemişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise asgari ücret artış oranı tartışmalarıyla ilgili, “Ekim-kasım-aralık, bu enflasyon rakamlarını göreceğiz. Komisyon, bunu değerlendirecek ve karar verecek. Rakam söyleyenlerin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor ya da süreçlerden habersiz” açıklaması yapmıştı.

Editör: Yadigar Hanım