İsmail Türk’ten hükümete uzman çavuşlar için mesaj İsmail Türk’ten hükümete uzman çavuşlar için mesaj

Kamuoyunda bir süredir deprem nedeniyle terhislerin erkene alınacağı konuşuluyordu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, iddialara açıklama getirdi. Bakan Akar, "Erken terhis söz konusu değil. Bizim terörle mücadelemiz, hudut güvenliği faaliyetlerimiz; semalarda, denizlerde, yurt dışındaki görevlerimiz aksaksız, eksiksiz devam ediyor" dedi.

Akar, Adana'da Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile deprem bölgesine yardım ulaştıran Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) helikopterlerinin koordine edildiği TSK Helikopter Koordinasyon Merkezi'nde incelemelerde bulundu. Çalışmalara ilişkin brifing alan, talimat veren Akar, depremde hayatını kaybedenler için rahmet, yaralılara şifa ve tüm millete başsağlığı diledi.

Akar, millet olarak bir ve beraber olmanın önemine değinerek, "Bugün her şeyden önce birlik, dayanışma içinde olma günü. Hepimiz bu yarayı sarmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Geleceğe umutla yürüyeceğiz, karamsar ve kötümser olmayacağız. Çaresizlik, karamsarlık yaymaya gayret edenlere karşı devlet ve millet olarak inatla birliğimizi, beraberliğimizi koruyacak, gayretlerimizi sürdürecek ve çok kısa sürede yaraları saracak ve sorunları aşacağız. Kimsenin bundan şüphesi olmasın" dedi.

'ASRIN FELAKETİ'

Devletin tüm imkanları, kurum ve kuruluşları ile milletinin emrinde olduğunu belirten Bakan Akar, "Asrın felaketinin yaralarını sarmak için canla başla herkes çalışıyor. Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak biz de ihtiyaç duyulan tüm tedbirleri hayata geçirmeye devam ediyoruz" diye konuştu.

Kahramanmaraş merkezli 2 depremin hemen ardından MSB ve Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri'nin yanı sıra 2'nci Ordu ve bağlı diğer karargahlarda afet acil durum kriz merkezlerini faaliyete geçirdiklerini hatırlatan Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nce gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nin tüm unsurlarının, karargah ve birliklerinin ilk andan itibaren görevinin başında olduğunu vurgulayan Akar, deprem günündeki olumsuz hava şartları, Hatay Havalimanı'nın hasar görerek kullanılamaz hale gelmesi ve iletişim ağındaki aksaklıklar nedeniyle yaşanan zorlukları hatırlattı. Akar, tüm bunlara rağmen arama- kurtarma çalışmaları için TSK'nın Doğal Afetler Arama Kurtarma (DAK) ve Doğal Afet Yardım Birliği (DAFYAR) timleri, AFAD'a bağlı arama- kurtarma ekipleri ile teknik personel ve işçilerin, deprem bölgelerine veya görev yapacakları yerlere en yakın ve şartların izin verdiği havaalanlarına intikal ettiklerini söyledi.

'BÖLGEDE GEMİ SAYISI 24'E KADAR ÇIKTI'

Depremin hemen ardından gerek arama- kurtarma ekiplerinin gerekse yardım malzemelerinin bölgeye nakledilmesine yönelik kurulan hava yardım köprüsüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Akar, "ABD, Endonezya, Hollanda, İngiltere, Katar ve Norveç'in görevlendirdiği uçak ve helikopterlerle birlikte 65 uçak, 66 helikopter, 41 İHA/TİHA ile toplam 2 bin 602 sorti yapıldı. Bu büyük, ciddi bir rakam. Bu uçuşlarla 32 ilçe 152 köye de yardım ulaştırıldı" dedi.

Bakan Akar, deniz nakliye koridoruna ilişkin, "İzmir'den, Aksaz'dan, Antalya'dan İskenderun'a çok sayıda büyük iş makinesi, personel taşıdık. Ayrıca gemilerimiz geri dönüşte bölgedeki yaralılar ve isteyen depremzedeleri de Mersin'e tahliyesini gerçekleştirdi. Bölgedeki gemi sayısı 24'e kadar çıktı. Hepsi teyakkuz halinde, hizmete hazır" diye konuştu. 

'3 BİN 400 CİVARINDA YARALI GELDİ'

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın en büyük çıkarma gemileri 'TCG Sancaktar' ve 'TCG Bayraktar'ın Rol-2 seviyesinde hastane olarak sağlık hizmeti verdiğini aktaran Akar, "Şu ana kadar 3 bin 400 civarında yaralı geldi. Onlara gerekli sağlık müdahalesi yapıldı. Buralarda 22 ameliyat gerçekleştirildi hatta bu sıkıntılı günlerde bir umut ışığı olarak Hatice Deniz isimli bebeğimiz de gemimizde dünyaya geldi" dedi.

Bakan Akar, Kahramanmaraş'ta kurulan sahra hastanesinde de sağlık hizmetleri verildiğini aktardı. Askeri helikopter ve uçaklarla taşınan depremzedelerden bazılarının TSK'ya ait sosyal tesislerde misafir edildiğini belirten Akar, depolardan deprem bölgelerine akaryakıt desteği de sağlandığını söyledi. Mehmetçik tarafından deprem bölgelerinde bugüne kadar 3 milyon 700 bin kumanya dağıtıldığını kaydeden Akar, 98 sahra mutfağı ve 35 sahra fırını ile hizmet verildiğini, günlük 118 bin sıcak yemek, 350 bin civarında ekmek üretim kapasitesine ulaşıldığını söyledi. Akar, Mehmetçik tarafından şu ana kadar 670 bin kişilik sıcak yemek ile 1 milyon 600 bin ekmek dağıtımının gerçekleştirildiğini de belirterek, "Gıda ve su kontrolü için 4 mobil laboratuvar da bölgede faaliyet gösteriyor" diye konuştu. 

Bakan Akar, 365 banyo ve tuvalet ünitesinin deprem bölgesine gönderildiğini, 12 seyyar çamaşırhanenin hizmet verdiğini belirterek, "2 bin 400 civarında soğuk iklim ve genel maksat çadırını vatandaşlarımızın hizmetine soktuk. 1500 civarında yangın söndürme cihazını da bölgeye gönderdik. Ayrıca Mehmetçik 52 bin çadırın kurulumunu da gerçekleştirdi" diye konuştu.

Bakan Akar, yardımların hızla dağıtılmasına katkı sağlamak için 8 ilde 19 lojistik destek üssüne yer, personel ve araç desteği sağladıklarını da açıkladı.

'10 BİN 900 PERSONELE SILA İZNİ VERDİK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın deprem bölgesinde ikamet eden veya deprem bölgesi illerinin nüfusuna kayıtlı yükümlü askerlerin mart ve nisan celplerinin mayısa ertelendiğini açıkladığını da hatırlatan Akar, "10 ilde ikamet eden veya bu illerin nüfusuna kayıtlı 2 Mart ve 6 Nisan 2023 celp dönemlerinde silahaltına alınması planlanan er statüsündeki yükümlünün sevkini 4 Mayıs 2023 celbine kadar erteledik. Ayrıca depremin etkilediği bölgelerde ikamet eden veya ailesi buralarda yaşayan 10 bin 900 er, erbaş ve personele sıla izni verdik" dedi.

Terhislerin erkene alınacağına yönelik özellikle sosyal medyada yer alan iddiaların gerçek olmadığını vurgulayan Akar, "Erken terhis söz konusu değil. Bizim terörle mücadelemiz, hudut güvenliği faaliyetlerimiz; semalarda, denizlerde, yurt dışındaki görevlerimiz aksaksız, eksiksiz devam ediyor" diye konuştu. 

50'den fazla savunma bakanının arayarak veya mesaj göndererek 'geçmiş olsun' dileklerini ilettiklerini ve yardım teklifinde bulunduğunu da belirten Bakan Akar, zor günlerde gösterilen dayanışma için teşekkür etti. Akar, "Milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri bu zor günlerde diğer bakanlık ve kurumlarla birlikte asil milletimizin emrinde, ilk günden itibaren görevinin başındadır. Depremde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımız ile silah ve mesai arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Asil milletimizle birlikte omuz omuza çalışarak tek yumruk, tek yürek olarak inşallah tüm bu sıkıntıların üstesinden gelecek, yaralarımızı saracağız. Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca her türlü musibetten birlik ve beraberlik içinde alnının akıyla çıkan devletimiz ve milletimiz tek yumruk, tek yürek olarak bu zor dönemi de atlatacaktır" dedi. 

Bakan Akar, ilk andan itibaren milletin yanında olan, kahramanca ve fedakarca görev yapan Mehmetçiği kutlayarak sözlerini tamamladı. 

DHA