AKP'li Konya Büyükşehir Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde bir köpeğin kürekle kafasına vurularak öldürülmesinin yankıları sürerken, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, konuya ilişkin açıklama yaptı.

Vicdanları sızlatan olayın takipçisi olduklarını dile getiren Bakan Kirişçi, "Dün sosyal medyaya yansıyan Konya’daki elim hadiseyi üzülerek takip ettim. İl müdürlüğümüz, konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş, iki şüpheli tutuklanmıştır. Bir köpeği canice katleden, insanlıktan nasiplenmemiş kişilerle ilgili nihai kararı yargı verecektir. Konunun takipçisi olacağımızı buradan kamuoyuyla paylaşmak isterim" dedi.

- OLAY

AKP'li Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir görevlinin elindeki kürekle bir köpeği katlettiği görüntüler sosyal medyada büyük tepkiye neden olmuş, olayın görüntülerinin sosyal medyada yayınlanmasının ardından gözaltına alınan 2 kişi tutuklanmıştı.

Olayla ilgili Konya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise Belediye katliamla ilgili Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Nevzat D.’nin yanı sıra merkezin veteriner hekimi Seyit D.'nin görevden alındığını açıklamıştı. 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi kapsamındaki Endonezya ziyareti dönüşünde uçakta yaptığı açıklamada, “Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır” diyerek Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarını, 'örnek' olarak göstermişti.

Editör: Yadigar Hanım