Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Bitlis Belediyesi, Van Gölü’ne kıyısı bulunan ilçe belediyeleri ve Van Gölü Aktivistleri Derneği tarafından bu yıl 5-13 Ağustos tarihleri arasında 5'incisi düzenlenen ‘Van Denizi Bisiklet Festivali’ coşkuyla devam ediyor.

‘Van Gölü kirlenmesin, mavi kalsın’ sloganıyla Van Atatürk Kültür Parkı’nda başlayan festivale, Türkiye’den ve yurt dışından amatör ve profesyonel 250 bisikletçi katıldı. Göldeki kirliliğe dikkat çekmek, Van Gölü’nü tanıtmak ve farkındalık oluşturmak için yola çıkan bisikletçiler, Bitlis’in düşman işgalinden kurtarılışının yıl dönümü olan 8 Ağustos’ta da Bitlis'e gitti.

Tarihi İhlasiye Medresesi önünde kamp kuran bisikletçiler, Van Gölü çevresindeki 430 kilometrelik parkuru turlayacak.

"AMACIMIZ FARKINDALIK OLUŞTURMAK"

Festival ile ilgili bilgi veren Van Gölü Aktivistleri Derneği Genel Başkanı Erdoğan Özel, Van’ın Gevaş ve Bitlis’in Tatvan ilçesinden sonra Bitlis’e ulaştıklarını belirterek, 200 kilometre pedal çevirdiklerini söyledi.

Özel, “Amacımız, Van Gölü Havzası’nı bir bütün olarak tanıtmak ve doğaseverlere göstermek. Bu turumuzu kamplı yapıyoruz. Her akşam bir yerde kamp kuruyoruz. Her gün yaklaşık 60-70 kilometre mesafe katettikten sonra kamp alanlarında çadırlarımızı kuruyoruz. Gittiğimiz yerlerin sadece tarihini, doğasını görmüyoruz. Oranın çevresini de gastronomisini de anlatıyoruz. Tabi sadece bir festival değil, aynı zamanda bir farkındalıktır. Bugün Nemrut Krater Gölü’ne gittik, orada hem yüzdük hem de çevre temizliği yaptık. Aslında hem çevre duyarlılığını toplumsal bazda yükseltmeye yönelik, hem de bu tür festivallerle bir nefes aldırmaya çalışıyoruz. Bitlis’in kurtuluşu münasebetiyle biz her sene 8 Ağustos’ta turumuzun bir ayağını Bitlis’e getiriyoruz. Bitlis’in kurtuluşunu bu vesileyle bisiklet severlerle kutlayıp sonra yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Editör: Yadigar Hanım