Her yıl düzenlenen Tarihi İstiklal Yolu Yürüyüşü, Milli Mücadelenin kazanılması için Kastamonu'nun İnebolu ilçesinden alınan silah ve mühimmatların Çankırı sınırlarında cepheye ulaştırıldığı tarihi yolun anısını canlandırmak amacıyla gerçekleştirilir. Bu geleneksel etkinliğe Çankırı Valisi Sayın Fırat Taşolar ve eşi Didem Taşolar, AKP Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük ve eşi, Vali Yardımcısı Recep Yüksel ve eşi, Ilgaz Kaymakamı Burak Yılmaz ve eşi, Kaymakamlar, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, İlteriş Vakfı Kurucularından Kaptan Mustafa Can, İlçe Belediye Başkanları, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve birçok vatandaş katıldı.

İlteriş Vakfının katkılarıyla Mustafa Can önderliğinde Atlı Süvari Ekibi İstiklal Yolu yürüyüşünde önderliği üstlendi. Kağnılar ile İstiklal Yürüyüşünde atalarımızın savaş zamanlarında nedenli zorluklar yaşadığı ve bu zorluklar karşısında büyük bir zafer kazandıklarını tekrardan görmek ve yaşamak büyük bir onur ve gurur yaşattı.  Sonrasında saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende Kur’an tilaveti ve yapılan duanın ardından protokol konuşmaları yapıldı.

Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Birliğince Mehter gösterisi halkın büyük ilgisi ve coşkusuyla kutlanmasının ardından Çelik Kanatlar Helikopter Gösterisi yürüyüş boyunca halka eşlik etti.

Editör: Habererk Haber Merkezi