Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin yaraları sarılmaya çalışılırken, Türkiye'nin dört bir yanından da yardım kampanyaları devam ediyor.

Bölgeye ulaştırılan yardımların koordine edilememesi nedeniyle çok sayıda yardımın yol kenarlarında çöp yığını haline gelmesi tepkilere neden olmuştu. Bölgedeki yetkililer, ihtiyaçlara yönelik oluşturulan listeler doğrultusunda yardım gönderilmesini isterken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da bölgedeki ayni yardımların açıkalacak marketler tarafından sağlanacağını açıkladı.

Oktay, depremdeki son duruma ilişkin Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nda (AFAD) basın toplantısı düzenledi. Oktay, gündemi tamamen Kahramanmaraş merkezli depremler ve alınacak tedbirler olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin yarın toplanacağını belirtti.

Ayni yardımlar için 250 marketin açılacağını duyuran Oktay, "Ayni yardımlar için Alo 144'ü arayarak yönlendirme alabilirsiniz. Ayni yardımlara rahat ulaşım için 250 market oluşturulacak. Bunların 100'ü çadırlarda, 150'si okullarda oluşturulacak" açıklamasında bulundu.

'HEDEFİMİZ 200 BİN KONTEYNER SAYISINA ULAŞMAK'

Konteyner kent kurulum çalışmalarının devam ettiğini aktaran Oktay, "257 noktada çadır kent kurulumu tamamlanmıştır. Konteyner kent olarak 27 bin konteyner altyapısı tamamlanmıştır. 10 binin üzerinde konteyneri sevk etmeye başladık. 4 bin 900 kurulu konteynerimiz var. Yaklaşık 20 bin kişi konteynerlerde kalmaktadır. Hedefimiz 200 bin konteyner sayısına ulaşmak" dedi.

Oktay, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

"Beslenme konusunda bir sorunumuz yok. 2 milyon 200 bin depremzedeye 3 öğün verebilecek bir altyapıya sahibiz. Barınma konusunda çadır ve konteyner sevki için çalışıyoruz. Milyonlarca battaniyeyi sahaya göndermiş durumdayız. Elimizdeki tüm çadırları sahaya gönderiyoruz. Ulaşımla ilgili bir sorunumuz yok. Doğal gaz ve elektrik konusunda kontrollü vermeye devam ediyoruz. Haberleşme ile alakalı bize iletilen ciddi bir sorun yok."

DHA

Editör: Yadigar Hanım