Pek çok insanın ölümüne sebep olan corona virüs’ün yeni varyantları ortaya çıktı. Son olarak İngiltere ve ABD'de görülen yeni varyant, ERİS isimli, salgının yeniden başlayacak mı sorularına neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uyarıda bulundu; “Vaka ve ölümlerde ani bir artışa neden olabilecek daha tehlikeli bir Covid-19 varyantının ortaya çıkma riskinin devam ediyor.”

3 yıldan fazladır covid-19 ile mücadele eden tüm dünya insanları şimdi de Omicron alt varyantı Eris için alarma geçmiş durumda. Son olarak İngiltere ve ABD'de görülen Eris'in (EG.5.1) İngiltere'de her 7 vakadan birini, ABD'de ise yüzde 17'sini oluşturduğu açıklandı. Durumu yakından izlediklerini açıklayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus vakalar ve ölüm artışları hakkında uyarıda bulundu.

Ghebreyesus’e göre; "Bu durum, diğer ülkelerde ölümlerin veya hastaneye yatışların olmadığı anlamına gelmiyor, onları DSÖ'ye bildirmedikleri anlamına geliyor. Aşılama, enfeksiyon veya her ikisine karşı artan toplum bağışıklığı ve daha iyi klinik bakım ile erken teşhis sayesinde ciddi hastalık ve ölüm riski bir yıl öncesine göre çok daha düşük durumda. Bu ilerlemelere rağmen DSÖ, Covid-19'un küresel halk sağlığı üzerindeki riskini yüksek olarak değerlendirmeyi sürdürüyor."

“Virüs dolaşmaya, öldürmeye ve değişmeye devam ediyor.”

"DSÖ bugün bir risk değerlendirmesi yayınladığımız EG.5 varyantı (Eris) da dahil olmak üzere çeşitli değişkenleri takip ediyor. Vaka ve ölümlerde ani bir artışa neden olabilecek daha tehlikeli bir Covid-19 varyantının ortaya çıkma riski devam ediyor." dedi Ghebreyesus.

“ULUSAL KOVİD PROGRAMLARI GÜNCELLENMELİ!”

Ghebreyesus, “Her ülkenin kendi kovid programını düzenlemesi yanı sıra ulusal kovid programlarında da düzenlemeye gidilmeli.” dedi. Özellikle riskli gruplarda yer alan kişiler için Kovid-19 aşısının sunulmaya devam edilmesi gerektiğinin de altını çizen Ghebreyesus, "Bu tavsiyelerin uygulanması sadece Kovid-19'a karşı korunmaya yardımcı olmayacak, aynı zamanda ülkelerin diğer hastalıkları önlemesine ve bunlarla mücadelesine de yardımcı olacaktır. Geleceği tahmin edemeyiz ama ona hazırlanabiliriz." diye konuştu.

Eris Varyantı için Rapor Düzenlenmedi!

DSÖ, Eris varyantına ilişkin yeni bir rapor yayımladı. Rapora göre, önceden "gözlem altındaki varyant" olan ve statüsü "izlenmesi gereken varyant" olarak değiştirilen Eris'in yaygınlığında istikrarlı bir artış olurken, 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşıldı.

Editör: Zuhal Ömür Tarakçı