Bir pasaportun gücü, pasaport sahibinin kaç ülkeye vizesiz girebildiğine göre belirlenir. Sıralama ise vizesiz erişilebilen ülke sayısına göre yapılır. Dünyanın en güçlü pasaportları, ülkelere en fazla vizesiz erişim sağlayan pasaportlardır ve bu yüzden üst sıralara yerleşirler.

Singapur pasaportu sahipleri için harika bir yıl:

Singapur vatandaşları şu anda uluslararası seyahat bakımından en güçlü belgeye sahipler. Singapur pasaportu, Guide Pasaport Sıralama İndeksi’ne göre şu anda 1. sırada bulunuyor. Bu da Singapur pasaportuna sahip kişilerin, dünya genelinde 193 ülkeye vizesiz giriş yapabilecekleri anlamına geliyor. 2023 yılında bu kadar ülkeye vizesiz giriş sağlayan başka bir pasaport daha bulunmamakta. Singapur pasaportu sahipleri Brezilya, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülke ve bölgelere vizesiz, varışta vize ve elektronik seyahat belgesiyle (eTA) giriş yapabilmekte. Singapur pasaportu için 2023’nin altın bileti desek abartmış olmayız!

Bu yılın diğer güçlü pasaportları arasında ''Güney Kore, Birleşik Krallık, Finlandiya, Fransa, Almanya, İspanya, İsveç, İtalya ve Japonya'' bulunur. Güney Kore pasaportu sahipleri 190 ülkeye vizesiz giriş yapabilirken Birleşik Krallık, Finlandiya, Fransa, Almanya, İspanya, İsveç, İtalya ve Japonya pasaportları, sahiplerine 189 ülke için erişim sağlar. Bu dokuz pasaporttan birine sahip olan kişiler, dünyadaki diğer birçok ülke vatandaşına kıyasla daha iyi bir hareket ve erişim imkânından faydalanabilirler.

Singapur pasaportu sahipleri için harika bir yıldayız! Singapur vatandaşları şu anda uluslararası seyahat bakımından en güçlü belgeye sahipler. Singapur pasaportu, Guide Pasaport Sıralama İndeksi’ne göre şu anda 1. sırada bulunuyor. Bu da Singapur pasaportuna sahip kişilerin, dünya genelinde 193 ülkeye vizesiz giriş yapabilecekleri anlamına geliyor. 2023 yılında bu kadar ülkeye vizesiz giriş sağlayan başka bir pasaport daha bulunmamakta. Singapur pasaportu sahipleri Brezilya, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülke ve bölgelere vizesiz, varışta vize ve elektronik seyahat belgesiyle (eTA) giriş yapabilmekte. Singapur pasaportu için 2023’nin altın bileti desek abartmış olmayız!

 2023 Yılının Dünyanın En Güçlü Pasaportları:

1.Singapur (193 ülkeye vizesiz erişim)

2. Güney Kore, (190 ülkeye vizesiz erişim)

3. Birleşik Krallık, Finlandiya, Fransa, Almanya, İspanya, İsveç, İtalya, Japonya

4. Avusturya, Lüksemburg, Hollanda, Danimarka (188 ülkeye vizesiz erişim)

5. ABD, Belçika, Kanada, İrlanda, Norveç (187 ülkeye vizesiz erişim)

6. Avustralya, Portekiz, Malta, İsviçre, Yeni Zelanda (186 ülkeye vizesiz erişim)

7. Yunanistan (185 ülkeye vizesiz erişim)

8. Macaristan, Çek Cumhuriyeti, (184 ülkeye vizesiz erişim)

9. Polonya (183 ülkeye vizesiz erişim)

10.  Lihtenştayn, Litvanya, Slovakya, İzlanda (182 ülkeye vizesiz erişim)

Avusturya, Lüksemburg, Hollanda ve Danimarka pasaportu 188 ülkeye vizesiz erişim sağlasa da aralarında küçük farklar bulunur. Avusturya, Lüksemburg ve Hollanda pasaportları 146 ülke için vizesiz erişim, 29 ülke için varışta vize ve 13 ülke için eTA hakkı tanırken Danimarka pasaportu, daha fazla ülke için vizesiz erişim (147) ama daha az ülke için eTA hakkı (12) tanır. Bu pasaportların global pasaport bağlamındaki genel sıralaması aynıdır.

Türkiye 112 ülkeye vizesiz girme özelliğiyle 53.sırada yer aldı.

Editör: Habererk Com