İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ek hizmet binalarının bulunduğu Kartal’daki Hazine arazisi, Özelleştirme İdaresi'nin hazırladığı yeni plan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla ticaret+konut ve resmi kurum alanına çevrildi. 

İBB Anadolu Zabıta Daire Başkanlığı’nın kullandığı Kartal Soğanlık Mahallesi 12637 ada 1 parseldi arazi, geçen mart ayında özelleştirme kapsamına alınmıştı. Özelleştirme İdaresi, 29 bin 625 metrekare büyüklüğündeki arazi için yeni imar planları hazırlayarak Cumhurbaşkanı'nın onayına sundu. Hazırlanan Nazım İmar Planları ve Uygulama İmar Planları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak, 3 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı.

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nın doğusunda, D-100 Karayolu'nun kenarında yer alan arazinin küçük bölümü ‘resmi kurum alanı’ olarak ayrılırken; D-100 kenarında kalan büyük bölümü ‘ticaret+konut alanı’ olarak ayrıldı. Emsal=2 yapılaşma hakkı verilen araziye 17 katlı inşaatlar yapılabilecek.

STAT YAPILARAK KARTALSPOR'A VERİLECEKTİ

Kartalspor'un başkanlığını da yapan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Apaydın, 2018 yılında Kartalspor için yapılacak yeni statla ilgili açıklamalarda bulunmuş, Kartal’ın yeni stadının yapılması için 29 bin 625 metrekarelik alanın ve gölet olarak bilinen alanda başka bir park alanının ayrıldığını, 29 bin 625 metrekarelik alanın 9 bin 153 metrekarelik kısmının 01 Aralık 2017 tarihi itibariyle Kartal Belediyesine geçtiğini, üzerine stat yapılacak alanın kalan diğer kısımlarının tapusunun Kartalspor mülkiyetine verilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını açıklamıştı.

Söz konusu arazi daha önceki planlarda şehir parkı olarak planlanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı imar planlarına göre araziye, 17 katlı inşaatlar yapılabilecek. Söz konusu araziye daha önce Kartalspor için yeni stat yapılacağı iddia edilmişti.

Editör: Yadigar Hanım