14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek seçimlere sayılı günler kala adaylar mitinglerle halka seslenmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün Ankara'da Başkent Millet Bahçesi'nde miting düzenledi. AKP'liler miting alanını erken saatlerden itibaren doldurmaya başlarken, mitinge gelenlerle ilgili ilginç bir gerçek ortaya çıktı.

Miting düzenlendiği Hipodrom Caddesi ve çevredeki caddelerde miting öncesi CHP ve İYİ Parti afişleri sökülürken, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yer aldığı afişlerin boyayla kapatıldığı görüldü.

RABİA İŞARETİ YAPTILAR

Alanı dolduranlar arasında Suriyeliler dikkat çekmişti. Suriyelilerin, mitinge otobüslerle getirildiği ortaya çıktı. Sosyal medyada yayılan ve tepki toplayan videoda Suriyelilerin yolculuk sırasında zafer işareti ve Rabia işareti yaptığı görüldü.

Miting alanında ise Suriyelilerin en öne yerleştirildiği dikkat çekti.

thuyhmj.jpg

RABİA İŞARETİ

Darbe karşıtlarının Rabiatul Adeviyye Meydanı’ndan esinlenerek kullanmaya başladığı Rabia işareti, güvenlik güçlerinin 14 Ağustos 2013''teki kanlı müdahalesinin ardından darbe karşıtı direnişin sembolü oldu. Darbeye karşı sokağa dökülen Mısır halkı, gösterilerde 4 parmakla Rabia işareti yapıp üzerinde bu sembolün olduğu pankartlar taşırken dünyanın dört bir yanında düzenlenen destek gösterilerinde de aynı işaret kullanıldı.

Rabia, zamanla "zafer işareti", "yumruk işareti" gibi evrensel boyut kazanarak dünyadaki tüm darbe karşıtlarının simgesi olarak kabul gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır''daki darbe sonrası yaptığı konuşmalarda, mitinglerde halkı Rabia işaretiyle selamladı.

İZMİR MİTİNGİNE DE 250 TL KARŞILIĞI KATILIMCI TOPLANDI İDDİASI

Öte yandan İzmir’deki mitinge katılım sayısını arttırmak için kurulan bir Whatsapp grubunda konuşulanlara göre, mitingde pankart tutup, görüntü verecek olanlara kişi başı 250 TL ücret veriliyor.

Bu mesajları yayınlayanlardan biri “Fazla zor bir iş değil arkadaşlar. Erdoğan’ın mitingine katıl, kalabalık yap, pankart tut kişi başı 250 TL ödüyorlar” diyerek tepkisini alaycı bir şekilde gösterdi.

aaa.jpg

Editör: Yadigar Hanım