ABD’deki Minnesota Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı yeni çalışma cevizin mucizevi faydalarını ortaya çıkardı. Bilim insanları 3.300 kişinin diyetlerini izleyerek cevizin mucizevi faydalarını tespit etti.

Bilim insanları, günde bir avuç ceviz yemenin, kan basıncını düşürebileceğini, kilo alımını azaltabileceğini ve buna bağlı olarak diyabet ve kalp hastalığı riskini küçültebileceğini belirlerken, cevizin omega-3 yağ asidi türevi olan alfa-linolenik asit (ALA) içeren tek kuruyemiş ve yağ asidi de kalp sağlığı ile ilişkilendirildiği için hastalıkların azalmasında etkili olabileceğini aktardı.

Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases dergisinde yayınlanan çalışmada, bilim insanları yaklaşık 45 yaşında olan 3.341 ABD’li kişiden gelen verileri analiz etti.

TANSİYONU DÜŞÜRÜYOR, KALİTELİ BİR DİYET SAĞLIYOR

20. yılda, aktivite seviyeleri ve kan basıncı ile birlikte beden kitle endekslerinin ölçüldüğü bir sağlık kontrolü için tekrar davet edilmeleri dikkatlerden kaçmadı. Sonuçlar, ceviz yiyen gruptakilerin, fındık yemeyenlere göre daha düşük kan basıncına sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmada ceviz yiyenlerin yaklaşık yüzde 20’si yüksek tansiyona sahipken, ceviz yemeyenlerin yüzde 22’si yüksek tansiyona sahip olduğu bildirildi. Bilim insanları ayrıca cevizlerin daha düşük kilo alımına ve daha kaliteli bir diyete yol açtığını da öne sürdüler. Kuruyemiş yemeyenlerin beden kitle endeksi 29.7 (fazla kilolu) çıkarken yüzde 39’unun da obez olduğunu buldular. Bu önerileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerildi.

Katılımcılar, 1985-2015 yılları arasında Alabama Üniversitesi tarafından yürütülen Genç Yetişkinlerde Koroner Arter Risk Gelişimi (CARDIA) çalışmasına katılmışlardı.

Başlangıçta diyetleri hakkında röportaj yapıldı ve çalışmanın 7., 20. ve 25. yıllarında da takip edildi. Ceviz yiyen 340 kişi günde ortalama 19 gram yemiş tüketti. Bu insanların kadın, beyaz ve yüksek eğitimli olma olasılıkları daha yüksek olduğu bildirildi.

Editör: Yadigar Hanım