21 bin 500 Suriyeli sığınmacı bayram tatili için ülkesine gitti

Kurban Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek için başvuran Suriyelilerin Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçişleri sürüyor.

21 bin 500  Suriyeli sığınmacı bayram tatili için  ülkesine gitti

Bugün sona erecek geçişlerde şu ana kadar Öncüpınar'dan Suriye'ye gidenlerin sayısının 21 bin 500 olduğu belirtildi. Bu sabah saatlerinden itibaren de çok sayıda Suriyeli, ülkesine gitmek için Öncüpınar Sınır Kapısı’na geldi. Suriyeliler, sınır hattında Göç İdaresi kontrolünde yapılan işlemlerinin ardından ülkelerine geçiş yaptı.

Bayramı ülkelerinde geçirecek Suriyeliler, 28 Temmuz'dan itibaren yıl sonuna kadar Türkiye'ye geri dönebilecek.

Türkiye'de "Geçici Koruma Statüsü'nde" yer alan Suriyelilerin bayramda ülkesine dönmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. 

Emekli Tuğgeneral Naim Babüroğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Suriyelilerin yaptığı ziyaretin söz konusu statüyle bağdaşmayacağını vurguladı. 

'TÜRKİYE STRATEJİK BİR PLAN HAZIRLAMALI'

"Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar, "Geçici Koruma Statüsü"nde. Bu statü, savaş nedeniyle sığınanlara koşullar düzelince ülkelerine dönmelerini zorunlu kılar. Bayramda ülkesine ziyarete gidip tekrar Türkiye'ye gelmek bu statüyle bağdaşmaz. Türkiye stratejik bir plan hazırlamalı. 

AB ülkeleri, yasa dışı göçmen/sığınmacı kabul etmemekte ya da seçerek almaktadır. Bunun en önemli nedeni, entegrasyonun çok zor ve maliyetinin çok fazla olmasıdır. Sığınmacı kabul etmeyen veya seçen ABD/AB, Afganistan'da/bölgede göçe neden olan uygulamaların esas sorumlusudur."

YORUM EKLE