Alkolmetre ve koronavirüs

Trafik polislerinin alkol kontrolü için alkolmetreye üfletmesi koronavirüse yardım ediyor.

Alkolmetre ve koronavirüs

Trafik polislerinin alkol kontrolü için alkolmetreye üfletmesi koronavirüse yardım ediyor. 

Son zamanlarda polis çevirmelerinde şüphelendikleri kişiler polisler tarafından kan örneği için hastaneye götürülüp kan testi itirazında bulunuyorlar. 

Prof. Dr. Baki Umut Tuğay'ın da başına gelmişti

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Baki Umut Tuğay, trafik polislerinin alkolmetreyle kontrol yapmasının yarattığı korona virüsü tehlikesine dikkat çekmişti. Tuğay, karşılaştığı kontrolde cihaza üflemeyi reddettiğini anlatarak, yetkililere bu konuda bir düzenleme yapılması çağrısında bulunmuştu.

Sosyal medya hesabından yaşadığını aktararak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı etiketleyen Prof. Tuğay, şunları yazmıştı:

“Dün akşam Konya yakınlarında yolda trafik ekipleri rutin kontrol için durdurdu ve genç memur arkadaş elinde alkolmetre ile alkol kontrolü yapmak istedi. Kendisine bu ortamda asla alkolmetreye üflemeyeceğimi, elindeki aletin resmen virüs dolu olduğunu ifade ederek. Sanırım ikna oldular ki memur arkadaşlara gelen emirle uygulama kesildi ve ben 20 dakikanın ardından yoluma devam edebildim. Acilen gerek İçişleri Bakanlığı personelinin gerekse vatandaşın sağlığını riske eden alkolmetre ile alkol kontrolü uygulaması ile ilgili bir düzenleme yapılması gerekiyor.”

YORUM EKLE