Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapıyor.

banner311
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapıyor

Bilim Kurulu, iki hafta sonra bugün yeniden bir araya geldi. İki haftalık süreçte korona virüsü salgınında yaşanan gelişmelerin ele alındığı toplantı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapıyor.

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

Korona virüsün birinci dalgasının ikinci pikini yaşıyoruz.

Bayramlar ve düğünlerdeki hareketlerimiz bizi bu eşiğe getirdi. Halkımızın büyük bir çoğunluğu ilk günkü hassasiyetlerle tedbir alıyor.

Şurası unutulmamalıdır ki, bir salgınla mücadelede toplumun her ferdi aynı mücadeleyi göstermelidir. Düğünler de olmak üzere bu mücadeleye istisna getiremeyiz.

Hastalarımız ve yitirdiğimiz canların sayısı ülkemizde yeniden artıyor. Haziran sonu başlayan dönemin tipik bir normalleşme dönemi olmadığını söyledik. Bu dönem, sağlığımızın garanti edilerek kısmen özgürleşmesi olmasıydı.

"YENİ HASTA SAYIMIZ DÜŞMÜYOR"

Çarşı pazarda tedbirlere ne kadar uyulduğunu içimiz acıyarak görüyoruz. Düğünlerimiz, sünnet düğünlerimiz yeni taziyelere neden olan yerler haline geliyor.

Yeni hasta sayımız düşmüyor. Unutmayın bu yüke hayallerinizin ötesinde omuz verenler var.

Kamuda esnek çalışma uygulamasına geçildiği bu dönemde, gündüz ve gece göreve giden, aylardır eve gidemeyen doktorlarımız, hemşirelerimiz var. Sağlık personelimiz mesleğe adım atarken, acıları ve sevinçleri paylaşacağı bir hayata talip olduğunun bilincindedir.

Vatandaşlarımıza şüpheli vakalardan uzak durmasını tavsiye ederken, sağlık çalışanlarımız bütün mesailerini bu hastalarla beraber geçirmektedir. Şu ana kadar sağlık kuruluşlarımızda virüs bulaşmasından kaçamayan 29 bin 865 çalışanımız oldu. 52 sağlık çalışanımızı ebediyete yolcu ettik. Tümüne Allah’tan rahmet diliyorum.

Bu ortamda sağlık kuruluşlarımızda hala şiddete başvuranların olması içimizi acıtıyor. Vatandaşlarımızdan sorumluluk bekliyoruz.

"EN FAZLA ARTIŞ ANKARA'DA... BAZI İLLERİMİZDE HASTANE SIKINTISI YAŞANDI"

Kalabalık içine atılan her adım, ihmal edilen her tedbir bir değil, onlarca can yakmaktadır. Sağlıkçılarımızın beklentisi alkıştan öte, hassasiyettir.

Bu hassasiyet, pandemi nedeniyle iş yeri tam çalışmayan kardeşimiz, evlatlarımızın eğitimi için gerekli. Ülke genelinde durum kontrol altında. İstanbul’da ve Trakya’da artış yok. Son dönemde en fazla artış Ankara’da… Batman’da, Mardin’de Diyarbakır gibi bazı illerimizde hastane sıkıntısı yaşandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 20:17

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.