Tam bu durumdayız! Bu fotoğraf siyasete, sosyal medyaya damga vurdu

BBC Türkçe, “İstanbul’da kapanma” başlığıyla bir haber yayınladı.

Tam bu durumdayız! Bu fotoğraf siyasete, sosyal medyaya damga vurdu

Haberde, "Turizm sezonu yaklaşırken, tam kapanmanın Türkiye genelindeki vaka sayılarını düşürmesi hedefleniyor. Böylece Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısının artacağı ve sektörün geçen yılın kayıplarını kısmen de olsa telafi edeceği ümit ediliyor. Tam kapanmaya rağmen İstanbul’u ziyaret eden turistler, sokağa çıkma yasaklarından muaf tutuluyor. Bunun yanında konaklama tesislerinde çalışan personel de tam kapanma döneminde çalışmaya devam ediyor. İstanbul'dan bir kare" ifadelerine yer verildi.

Haberde kullanılan fotoğraf karesi ise siyasetçilerin sert tepksini çekti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "128 milyar doları eritip; 3-5 dolara bel bağlayanlar utansın" sözleriyle sert tepki gösterirken Memleket Hareketi'ni kuran Muharrem İnce, "Bu düzeni değiştireceğiz!" ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özeli, şunları kaydetti: AFP fotomuhabiri Bülent Kılıç'ın çektiği ve bugün servis edilen bu fotoğraf karesi; Türkiye'de pandemiyle mücadelenin özetidir: "Sınıf bağışıklığı" ve "turist ayrıcalığı." Bizim basın toplantılarında dakikalarca anlatmaya çalıştığımızın bir karelik özeti...

Memleket Hareketi lideri Muharrem İnce ise "Bu düzeni değiştireceğiz" dedi.

'VİCDANI OLAN HERKES GÖRÜR'

Fotoğrafı çeken AFP fotomuhabiri Bülent Kılıç, Birgün'e yaptığı açıklamada o fotoğrafı anlattı

“Restorana girdiğimizde turistlerin bir yandan yemek yiyip eğlendiğini, bir yandan martılara balık verdiklerini gördük. Etrafa bakarken, fotoğraftaki temizlik işçisinin Ukraynalı turist grubunun yanında belirdiğini fark ettim. Yanılmıyorsam yere dökülen balıkları temizlemek için gelmişti. Onu görür görmez fotoğraf makinemi çıkarıp alelacele 1-2 fotoğraf çektim. O fotoğraflardan biri de bu oldu”.

“Vicdanı olan herkes buradaki sınıfsal çatışmayı görür. İşgal altında İstanbul gibi söylemler var. Bunları yanlış buluyorum. Eğlenenlerin kimlerinin önemi olduğunu düşünmüyorum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının evlere kapatıldığı, nefes alamadığı bir ortamda turistlerin özgür bir biçimde dolaşması insanları doğal olarak rahatsız edecektir. Ama çalışmak zorunda olanların onurunun incindiği bir durum yaşanıyor”.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344