İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi eylül ayı ilk birleşimi, Saraçhane’deki başkanlık binasında yapıldı. Toplantının “Gündem dışı konuşmalar” bölümünde CHP adına kürsüye çıkan Grup Başkanvekili Doğan Subaşı'nın sözleri tartışmanın fitilini ateşledi.

Konuşmasının son bölümünde Kraliçe 2. Elizabeth’in hayatını kaybetmesine değinen Subaşı, “Kraliçe öldü, başınız sağ olsun. İngilizler çok severler İslamcıları. Arabistanlı Lawrence, o koymuştur teoriyi. Burada ‘siyasal İslam’ı kullanarak çok şey yapabilirsiniz orduda’ diyen Arabistanlı Lawrence’tır. Sizin kurucu liderlerinizin de birçoğu İngiltere’den mezun olmuş gelmiştir. Vahdettin mesela, örnek aldığınız lider, İngiltere’ye kaçmıştır. İngiliz gemisiyle kaçmıştır” dedi.

"AKP'Lİ KANBUR "YUNAN TOHUMU" SÖZLERİNDEN DOLAYI ÖZÜR DİLESİN"

Meclis oturumunu yöneten Zeynel Abidin Okul, Subaşı’ya müdahale ederek Sultan Vahdettin’in kaçmadığını, sürgüne gönderildiğini dile getirirken, CHP’li Meclis üyeleri, AKP’li Tarık Kanbur’un kendilerine yönelik “Yunan tohumu” dediğini ileri sürdü.

İBB CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, bunun üzerine özür dilenmesini isterken, böyle bir ifadesi olmadığını savunan Kanbur, Sultan Vahdettin’in bu topraklardan cebinde tek bir kuruş olmadan sürgün edildiğini kaydetti. Kanbur, “Devletin birliği ve beraberliği için buna göz yummuştur. Vahdettin’i buradan hain gösteren zihniyetin özür dilemesini bekliyorum” diye konuştu.

Tekrar söz alarak İBB Meclisi’nin Sultan Vahdettin’i savunma yeri olmadığını vurgulayan Balyalı, “Kendisini İngiliz’e teslim etmiş, bu ülkeden kaçmış, Milli Mücadele’nin karşısında durmuş. Vahdettin bizim için bir haindir. İBB Meclisi, Vahdettin’i savunma yeri değildir. Siz Vahdettin’i savunmaya devam edin, biz Mustafa Kemal’i savunmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

GÖKSU: VAHDETTİN HAİN DİYEN HAİNDİR

AKP Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ise “İBB Meclisi’nde ‘Vahdettin haindir’ diye bağırandan daha büyük bir hain olmaz" diyerek şunları söyledi:

“Biz tarihimizden utanmıyoruz, gurur duyuyoruz. Bırakın onlar ‘İzmir’de düşmanı denize döktük’ derken düşmanı tanımlayamasınlar, biz düşmanımızı tanıyoruz. Diğer taraftan, İngiliz muhabbetinden bahsetti Doğan Bey. Balıkçıda İngiliz Büyükelçi ile biz yemek yemedik. İngiliz Büyükelçi ile kim kadeh tokuşturduysa ona sorsun, bize değil.”

Meclis oturumunu yöneten Okul da Balyalı’yı sözlerinden ötürü kınadığını söyledi.

Editör: Yadigar Hanım