Her geçen gün artan fiyatıyla para piyasalarına rakip olan otomobilde ikinci el piyasasında Kurban Bayramı öncesi hareketlilik başladı. Dövizde seçimden sonra yaşanan zirveler, otomobil fiyatlarının da artmasına neden oldu.

Rami Açık Oto Pazarı'nda araçlarını satmak isteyenler, ikinci el otomobilin yatırım aracı haline geldiğini söyledi. Fiyatların bayramdan sonra, tatil dönemi ile daha da artacağını belirten sektör temsilcileri. ev  alamayanların, yatırımlarını otomobile yönlendirdiğini kaydetti.

Pazarda otomobil satan Reşat Melekoğlu, otomobil fiyatlarının seçimden sonra yaklaşık yüzde 15 arttığını belirterek, "Fiyatlar iki senedir artıyor. 15 yıllık bir esnaf olarak şunu söyleyebilirim. Fiyatlar durmayacak çünkü kur yükseldiği zaman otomatikman ikinci ele yansıyor. Sıfır otomobiller yükseldikçe ikinci el otomobiller de yükseliyor. Eskiden insan ev alabiliyordu, bugün ev alamayanlar otomatikman ikinci el otomobil alıyor. 'Aracım kapıda olsun hem bineyim hem de fiyatı yükseliyor' diye düşünüyorlar. Para kazanıyoruz ama sermayemiz eriyor. Her hafta fiyatlar yükseliyor, etiketleri değiştiriyoruz. Sattığımızın üzerine koyamıyoruz, eskiden otomobil satarken mutlu olurduk şimdi müşteri geldiği zaman satalım mı satmayalım mı diye tedirgin oluyoruz. Bayramdan sonra fiyatlar yükselmeye devam edecek. Bugün 500 bin liradan aşağı binecek otomobil kalmadı, bence bir yasa çıkması lazım. Bir düzenleme yapılmalı. Ramazan Bayramı'nda sattığımız 1 milyon 100 bin liraya sattığımız otomobil şu an 1 milyon 300 bin lira civarına yükseldi" dedi.

“İKİNCİ EL PİYASASI  YATIRIM OLARAK GÖRÜLÜYOR"

Vatandaşların ikinci el otomobil piyasasını yatırım olarak gördüğünü ve araç fiyatlarının da döviz gibi  arttığını belirten Taştan Işık, “Vatandaştan pek tepki yok, herkes alıştı. Vatandaş ikinci el otomobili yatırım olarak görüyor. Hiç şoförlüğü olmayan kişilere otomobil satıyorum. Kapısında otomobili olan bir otomobili olsun diye de alıyor. Bence mantıklı değil, trafik etkileniyor. Dolar bu şekilde devam ederse artış devam edecek. Vatandaş alması satması kolay diye bunu tercih ediyor. Otomobil çok kişi için kolay yatırım. Şimdi hemen almaya başlasınlar hiç beklemesinler. Fiyatlar yerinde durmayacak" diye konuştu.

“OTOMOBİL BULAMAZSAM YERİNE DOLAR ALACAĞIM"

Oto pazarına araç almaya gelen Nurettin Biter ise otomobilini geçen hafta 310 bin liraya sattığını ve üzerine 100 bin lira koyarak yeniden alacağını dile getirdi, Biter, istediği fiyata araba bulamazsa, yerine dolar alacağını bildirerek, "Alamazsam bayramı arabasız geçireceğim. Pişman oluyorsun çünkü aldığını yerine koyamıyorsun. Param daha bankada duruyor, otomobil alamazsam dolar alacağım" ifadelerini kullandı.

“GEÇEN HAFTAYA GÖRE BİLE FİYATLAR YÜKSELMİŞ"

Fiyatları sürekli takip ettiğini anlatan Mecit Sözanlayan da “Fiyatlara bakmaya geliyorum. Fiyatlar çok yüksek, yılbaşında 300 bin lira olan otomobil 750 bin lira. Her hafta meraktan geliyorum, geçen haftaya göre bile fiyatlar yükselmiş. Otomobil alamayacağız, torunlarıma bir otomobil almak istedim ama hayal oldu" şeklinde konuştu.

DHA

Editör: Yadigar Hanım