BBP lideri Mustafa Destici, İngiliz işbirlikçisi cumhuriyet düşmanı İskilipli Atıf'ın mezarını ziyaret etti.

Destici Cumhuriyet düşmanı gerici İskilipli Atıf’ın mezarına çiçek bıraktı.

Destici, Ceza Kanunu’nun 55. maddesi gereğince “Anayasayı Tağyir” suçu iddiasıyla “vatana ihanetten” 4 Şubat 1926 yılında idam edilen İskilipli Atıf’ın da mezarını ziyaret ederek dua etti.

İSKİLİPLİ ATIF KİMDİR?

İskilipli Atıf, 1875 yılında Çorum iline bağlı bir ilçe olan İskilip’in Tophane köyünde doğdu. İlk dinî bilgileri köyde köy imamının yanında öğrendi. 1891 ve 1892 yıllarında iki sene İskilip’de kalarak müderrislik yaparak Hoca Abdullah Efendi'nin yanında eğitimine devam etti. 1893 yılının nisan ayında İstanbul’a giderek medresede okumaya başladı. 1902'de medrese tahsilini bitirdi ve aynı yıl açılan ruûs imtihanına girerek İstanbul Müderrisliği’ni kazandı, ertesi yıl Fâtih Camii'nde ders vermeye başladı.

4 Yaşındaki Çocuk Boğazı  Kesilerek Öldürüldü 4 Yaşındaki Çocuk Boğazı Kesilerek Öldürüldü

Osmanlı sarayında ders verecek kadar kabul gören İskilipli Atıf Hoca din üzerine kitaplar yazdı. Kurtuluş Savaşı sırasında Ankara hükümetine karşı çalıştı ancak affedildi. Cumhuriyet'in ilanı sonrası gerçekleşen şapka devrimine karşı, "Frenk Mukallitliği ve Şapka" adlı bir kitap yazan İskilipli Atıf Hoca, 4 Şubat 1926 Perşembe günü sabaha karşı Eski Meclis binasının yakınındaki çarşıda asılarak idam edildi. İdamı TBMM'de 25 Şubat 1925 tarihinde kabul edilen "Dini ve Dinin Kutsal Kavramlarını Siyasete Alet Edenler Hakkında Kanun"a göre dini kullanıp halkı kışkırtanların vatan haini sayılacakları düzenlemesi ile gerekçelendirildi. Mezarı, 2009 yılı başında bulunduğu park yerinden alınarak İskilip Gülbaba Mezarlığı'na taşındı. Mezar yeri değişikliği 2010 yılı başında kamuoyuna duyuruldu.

Editör: Habererk Com