Uzmanlar beklenen İstanbul depremi için arkaya arkaya uyarılarda bulunurken, Japon deprem uzmanı ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki de İstanbul depremi için tarih vererek en riskli bölgeleri açıkladı.

Türkiye'yi yıkan Marmara ve Kahramanmaraş merkezli depremleri değerlendiren Moriwaki, “İstanbul depremi bir sene içinde olabilir, on sene içinde olabilir. Ama insan hazır olmalı” diyerek, mega kenetteki zemini iyi olmayan yerleri sıraladı.

Kahramanmaraş depreminin, yarattığı yıkım nedeniyle büyüklüğü 7.9 olduğunu savunan Japon deprem uzmanı, “1930’da Erzincan, 41’de Tokat depremi oldu. Doğudan batıya gidiyor. Allah sizi uyarıyor, şimdiden hazır olun diye. Kahramanmaraş’taki deprem sonrası denizin içinde, Kıbrıs tarafında deprem olabilir veya öbür tarafta, Bingöl, Muş, Bitlis ve Van’da olabilir. Marmara’da Bölgesi’nde olabilir” dedi.

"BU İLÇELER BOŞALTILMALI"

Kuzey Anadolu Fay Hattı’na dikkat çekerek, Marmara Bölgesi’nin risk altında olduğunu vurgulayan Moriwaki, şunları söyledi:

"Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kuzey kolu var. O kuzey kolunun bu noktasının tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Kimse ne zaman olacağını söyleyemez ama bir gün gelecek, bu depremi az hasarla atlatmak için hazır olmak lazım. İstanbul’da zemini iyi olmayan Atatürk Havalimanı, Ataköy, Küçükçekmece, Zeytinburnu, Avcılar ve Büyükçekmece’nin sıra sıra boşaltılması düşünülebilir. Buralar konut bölgesi olmamalı.”

İSTANBUL DEPREMİ GELİYOR

Kendisine sürekli İstanbul depreminin ne zaman olacağının sorulduğunu ifade eden Moriwaki, “Bana hep soruyorlar; İstanbul Depremi ne zaman, ne kadar büyüklükte olacak diye. Ama bunu hiç kimse yüzde 100 bilemez. Çünkü bir hesaplama yöntemi yok. İstanbul depremi çok yakın derken, hemen yarın olabilir. Bir sene içinde olabilir, on sene içinde olabilir. Ama insan hazır olmalı. Şimdi hazır olunmalı. Bu anlamda hazırlığı hemen yapmak lazım. Türkiye depreme hiç hazır değil. Okulda fazla deprem öğretilmiyor. Senede bir kere okulda tatbikat yapmak yetmez. Haftada iki kez tatbikat yaptırın. En önemlisi anaokulundan itibaren deprem eğitimi verilmeli. Bu eğitimi temelden, çocukluktan vermek gerekiyor” diye konuştu.

Editör: Yadigar Hanım