CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu, az bir farkla kaybettiği seçimlerden sonra çok merak edilen genel başkanlığa devam edip etmeyeceği sorularına açıklık getirdi. Kılıçdaroğlu, "Ona parti karar verir" dedi.

CHP'de seçimde istenilen sonucun alınamamasının yankıları devam ediyor. Merkez Yürütme Kurulu üyelerinin istifasını vermesinin ardından Parti Meclisi bugün toplanarak seçim değerlendirmesini yapacak. Seçimden beri sessizliğini koruyan ve kurultaya kadar genel başkanlığa devam edeceği konuşulan Kemal Kılıçdaroğlu Sözcü'den Saygı Öztürk'e açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, hakkındaki eleştiriler nedeniyle partinin başında kalıp kalmayacağı sorusuna “Ona parti karar verir tabii doğal olarak. Partinin kendi gelenekleri vardır. O gelenekler içerisinde hareket edilir” diye yanıt verdi.

TÜRKİYE'DE AHLAKİ MEŞRUİYET SORUNU VAR

Seçim ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Hayatım boyunca ilk kez bu kadar yalan üzerine inşa edilen, karalama üzerine inşa edilen bir seçim süreci yaşadık. Dolayısıyla bu karalama üzerine, yalan üzerine, montaj videolar üzerine seçim stratejisini oturtan bir kişi şu an cumhurbaşkanı oldu. Burada bir ahlaki meşruiyet sorunu var. Eğer yalan söylüyorsanız, iftira atıyorsanız ve bunu da çıkıp kendiniz itiraf ediyorsanız o zaman siz cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturamazsanız. Çünkü sizin ahlaki meşruiyetiniz tartışılır. Şu an Türkiye'de ahlaki meşruiyet sorunu var" ifadelerine yer veren Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile yaptığı görüşmeler hakkında da şunları söyledi:

KAFTANCIOĞLU, İMAMOĞLU VE YAVAŞ İLE HER ZAMAN BİR ARAYA GELİRİZ

"Canan Hanım, İstanbul'daki gelişmeleri aktarmak için ayda bir gelirdi. Ekrem İmamoğlu da büyükşehir belediye başkanımız. O da geliyordu. Dolaysıyla o çerçevede zaman zaman Mansur Yavaş Bey'le de bir araya geliriz. Artılar, eksiler sorun varsa nasıl çözeriz konuşuyoruz. Bunlar olağanüstü olay değil bildiğimiz rutin, sıradan olan gelişmeler bu olağan. Oturup, konuştuk. Ben İstanbul'a gittiğimde orada da beraber oluruz. Onlar belli aralıklarla Ankara'ya gelirler, Ankara'da beraber oluruz. Karşılaştıkları sorunlar varsa onları anlatırlar. Bu şekilde yolumuza devam ediyoruz."

KURULTAY'DA TARİH BELİRLENİYOR

Partisinin seçim nedeniyle ertelenen kurultayı hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, "Olağan kurultayımızı yasalara göre yapacağız. Ona da Parti Meclisimiz karar verecek. Bunun için hukukçu arkadaşlarımız bir tarihlendirme yapıyor. O tarihlendirme içerisinde belli aşamalarda ilçe, il kongreleri, sonra kurultay yapılacak. Belli bir süreç var ve o süreç içerisinde bunları tamamlayacağız." diye konuştu.

ERDOĞAN'IN İZLETTİĞİ VİDEOLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim meydanlarında izlettiği videoların montaj olduğunu  yineleyen Kılıçdaroğlu, "İki siyasal meşruiyet sorunu var. Siyasetçi ahlaklı olmak zorundadır. Siyasetçi elbette belli konuları abartabilir, bunda hiçbir mahsur yoktur. Abartırsınız, ekzecere edersiniz ama yalan söylemezsiniz, iftira atmazsınız karalama yapmazsanız" ifadelerine yer verdi.

Editör: Yadigar Hanım