Kahramanmaraş depremlerinde yetersiz kalması, depremzedelere dağıtılması gereken çadırları parayla satması ile tepkilerin odağından düşmeyen Kızılay’da üst yönetim de aldıkları huzur hakkı ile eleştirilmişti. 155 yıllık yardım kuruluşnad huzur hakkı ödenmediği yönündeki açıklamaların doğru olmadığı belgelendi.

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine göre Kızılay’ın,  Kızılay Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi Anonim Şirketi’nin bağımsız denetçi raporunda, üst yönetim, yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürün aldığı ücretle huzur hakkı ödemelerinin bir önceki yıla göre yüzde 80 arttığı belgelendi.

2021’de huzur hakkı adı altında yapılan toplam ödeme tutarı 1 milyon 629 bin 234 liraydı. İşte bu miktar yüzde 80 artarak, 2022’de 2 milyon 942 bin 850 lira oldu.

2022 yılında Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ve Kızılay Yatırım’ın CEO’su İlyas Haşim Çakmak’a 12 şirketten her ay ‘huzur hakkı’ verildiği ortaya çıkmıştı.

Denetim raporunda kurumda altı kişinin istihdam edildiği bilgisi de yer alıyor. Şirkette personel gideri ise bir yıllık 4 milyon 628 bin 45 lira olarak hesaplandı. Böylece kişi başı personel maliyetinin yıllık 771 bin 340 lira, aylık yaklaşık 65 bin lira olduğu ortaya çıktı.

DÖVİZ HESABINDA YAKLAŞIK 7 MİLYON TL VAR

Kızılay geçtiğimiz yıl parasını dövize bağladı. Fon riski yedi üzerinden beş olan Ziraat Portföy Katılım Fonu döviz hesabında Kızılay Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi AŞ’ nin 6 milyon 934 bin 747 lirası bulunuyor. Şirketin tercih ettiği bir diğer yatırım aracını ise Ziraat Kısa Vadeli Kira Sert Katılım Fonu...

Editör: Yadigar Hanım