Geçtiğimiz hafta sonu yapılan KPSS sınavının sorularının kurumdaki bir öğretmen tarafından sızdırıldığı iddia edildi. Sosyal medyada büyük tepki çeken iddialar üzerine ÖSYM, iddiaların asılsız olduğunu açıkladı. Ancak TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, konuyu Meclis'e taşıdı. 

CHP HAREKETE GEÇTİ

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “KPSS 2022 Sınavı"nda çıkan soruların daha önce bir dershane grubunun deneme sınavlarında birebir aynısının sorulmasıyla ilgili konuyu, Milli Eğitim Bakanı’nın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesş vererek Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

"AKP DÖNEMİNDE YAPILAN SINAVLARA GÜVEN KALMAMIŞTIR"

Orhan Sümer, “Ülke yönetiminde ve belli başlı birçok konuda olduğu gibi milyonlarca kişinin girdiği sınavlarda da AKP’ye güven kalmamıştır. Daha önce soruların nasıl çalındığı belirli gruplara nasıl servis edildiği ortaya çıkmıştı. Benzer işler ne yazık ki halen devam ediyor. Geçen hafta sonu yapılan KPSS 2022 Sınavında bazı soruların bir dershane grubunun daha önce yayınladığı deneme sınavlarında bire bir aynısının çıktığı görüldü. Sınav havuzlarına gönderilen benzer sorular diyerek geçemeyeceğimiz kadar aynı ve bire bir sorulması ne yazık ki vicdanları yaralıyor” dedi.

"SINAVLARDA SORULARI, GENÇLERİN İSE ÜMİDİNİ ÇALIYORLAR"

“Ne yazık ki daha önce askeri okullara giriş, KPSS, ÖSS gibi sınavlarda belirli grupların sorulara hakim olduğu ve tırnak içinde kendi öğrencilerine avantaj sağladıkları ortaya çıkmıştı" ifadelerini kullanan Sümer, "Artık ülkemizde yapılan sınavların inandırıcılığı ve güvenilirliği giderek azalıyor. Çalınan sadece sınav soruları olmuyor. Bir dönem gençliğinin ülkeye olan ümidi de çalınmış oluyor” dedi.

ÖSYM İDDİALARI REDDETTİ

Öte yandan ÖSYM konuya ilişkin açıklama yaptı. 

ÖSYM'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

"2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.  Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
 

Editör: Habererk Haber Merkezi