Suudi Arabistan'da hac vazifesini yerine getiren ilk Türk hacılar yurda dönmeye başladı. Hac ibadetlerini yerine getiren 300 kişilik ilk hacı kafilesi Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçakla saat 15.00'da Cidde'den İstanbul'a geldi. Kafilede yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da vardı.

Kutsal topraklara Almanya'dan giden Semih Ülker, hac ibadetini yerine getirmenin gururunu yaşadığını belirterek, "Herkese tavsiye ederiz. Benim için bilhassa ilk defa oldu. Annem için ikinci kez oldu. Annemle bir karar aldı. Beraber gittik ve orada manevi anları yaşadık. Kabe'yi görmenin herkesin yaşaması gereken bir duygu olarak görüyoruz" dedi.

52 yıldan beri Almanya'da yaşadığını ifade eden Anne Nazmiye Ülker de "İkinci kez hacca gidiyorum. Oğlum götürdü beni. Çok önemli, çok güzel bir duygu" diye konuştu.

Frankfurt'ta yaşayan İsmail Coşkun ise, "Çok şükür hacca gittik; hac vazifemizi yerine getirdik. Bugün de sağ salim evimize döneceğiz Frankfurt'a. Rabbim herkese nasip etsin. Çok güzel bir duygu, 'Anlatılmaz yaşanır' derler ya. Ancak yaşanacak bir duygu. Rabbim herkese nasip etsin en kısa zamanda gidip gelmeyi inşallah" ifadelerini kullandı.

Türk hacıların yurda dönüşü önümüzdeki günlerde de devam edecek.

DHA

Editör: Yadigar Hanım