Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Niğde'de Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte düzenlediği mitingde Türk askerinin başına çuval geçirerek ABD’den intikamını alan Emekli Jandarma Kıdemli Albay Aziz Ergen’i gündeme getirdi.

Yavaş, kendilerini HDP ile işbirliği yapmakla suçlayan iktidara şu anda emekli olan Albay Aziz Ergen’in çuvalın intikamını nasıl aldığını anlatarak, “Bakın, biz en az sizin kadar milliyetçi, en az sizin kadar muhafazakarız. Sizin yaptıklarınız ancak İslam'a zarar veriyor. O füzeleri, topları, tüfekleri de Amerika ve Rusya gelip sınırımızda devlet kurdurmak istedikçe, PKK'ya silahlı eğitim verdikçe o füzeler gidecek, onların başına füze olarak yağacak. Sadece kendiniz mi var sanıyorsunuz orada? Amerikalılar askerlerimizin başına çuval geçirdiğinde ne yaptınız? Nota verin dedik, 'Müzik notası mı' dediler. Bunlar böyle. Bu 'müzik notası mı' deyince askerlerin zoruna gitti. Bunu iyi anlayın. Albay Aziz Ergen ne yaptı biliyor musunuz? Amerikalıları bir yerde kıstırdı. Cep telefonlarını kırdı, attı. O askerin başına çuval geçirenlerin, komutan dahil hepsini çırılçıplak soydu ve fotoğrafladı. Çuval öyle geçirilmez böyle geçirilir diye derslerini verdi” dedi. 

Türk albayın bu davranışına rağmen iktidarın nota bile veremediğine işaret eden Yavaş, “Dolayısıyla PKK ile şunla bunla kandıramazlar. Üç defa Meclis'e pişmanlık yasası getirdiler. Bunların içinde şu var; bir defa da olsa terör örgütü kurucusunun pişmanlıktan yararlanması. 2006, 2008, 2012'de getirdiler” diye konuştu.

JANDARMA KIDEMLİ ALBAY AZİZ ERGEN KİMDİR?

1960 yılında Elazığ’da doğdu. 1979 yılında Kara Harp Okulundan Teğmen olarak mezun oldu. 9 yıl süre ile Antalya, Nevşehir, Tunceli, Diyarbakır, Çanakkale ve Van'da Komando Eğitim ve Asayiş Bölük komutanlığı yaptı.

1992 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun oldu.

1992-1997 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı Plan Prensipler Daire Başkanlığında, 5 yıl Savunma, Araştırma, İnceleme Şube müdürü olarak görev yaptı.

1997-2000 yılları arasında Batman Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak görev yaptı. Bölgede ağırlıklı olarak PKK ve Hizbullah Terör Örgütü operasyonlarını koordine etti.

2000–2001 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire Başkanı olarak görev yaptı.(Yurt içi Yurt dışı operasyonlar, Beyaz enerji ve Mavi akım operasyonları)

2001–2003 yılları arasında Beytepe Jandarma Okullar Komutanlığında Kurmay Başkanı olarak görev yaptı.

2003–2004 yıllarında Şırnak Uludere-Gülyazı Taktik J.Sınır Alay komutanı olarak görev yaptı. Bu dönemde 19 Mayıs 2004 de Kuzey Irak topraklarında PKK kamplarını gözetleyen emrimde görevli Türk Timimizi, birinci çuval hadisesindeki gibi esir alarak Bağdat’a götürmeye gelen 60-70 kişilik Peşmerge grubundan bir ABD li Alb. ve 5 CIA Peşmergesini esir alıp silahlarından arındırarak soyundurup 5 saat süreyle sorgulattırdı. Ancak Ankara’dan gelen telefon emri ile serbest bıraktırdı.

2004-2005 yılları arasında Şırnak J.Snr.Tüm.Kur.Bşk.nı olarak görev yaptı.

2005 yılında Kurmay Albay rütbesinde iken FETÖ baskısı nedeniyle emekliliğe zorlanıp emekli oldu. Üç ay sonra Şemdinli iddianamesine dahil edilerek dönemin KKKnı Yaşar Büyükanıt ve 37 subay arkadaşı ile birlikte yargılandı. 2009 yılında bu davada beraat etti. 2009 yılında Ergenekon davasına dahil edilerek Diyarbakır Özel yetkili Mahkemesinde yargılandı.

Emekli olduktan sonra yurt içi ve yurtdışı firmalarda, Sistem Koordinatörlüğü, Güvenlik Koordinatörlüğü ve Danışmanlık görevlerinde bulundu.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Baş Danışmanı olarak görev yaptı.

Evli ve iki çocuk babası.

SÜLEYMAN SOYLU ORDUEVLERİNE GİRİŞİNİ YASAKLADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emekli Jandarma Albay Aziz Ergen’in orduevlerine girişine 1 yıl süreyle yasak getirmişti.

Editör: Yadigar Hanım