Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı bir komando taburunun NATO’nun talebi üzerine Kosova’ya  gönderiyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kırklareli Lüleburgaz'da bulunan komando taburunun ihtiyat birliği olarak görevlendirildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye; BM, NATO, AB ve AGİT görevleri ile ikili ilişkiler kapsamında bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürmektedir.

Bu bağlamda ülkemiz, ortak tarihî ve kültürel değerlerimizin bulunduğu Balkanlardaki gelişmeleri de yakından takip etmekte; son günlerde dost ve kardeş Kosova’nın kuzeyinde gerçekleşen, bölgesel güvenlik ve istikrara zarar veren olayların diyalog yoluyla çözümü için yapıcı bir tutum sergilemekte ve taraflara itidal çağrısında bulunmaktadır.

Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden, daha önceden NATO Kosova Gücüne (KFOR) tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Kırklareli) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir.

Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlasına intikali planlanmıştır."

KOSOVA'DA NE OLDU?

Kosova'da Zveçan'ın yeni seçilen Arnavut Belediye Başkanını tanımayan Sırpların başlattığı protestolar büyüyerek çatışmaya dönüştü. NATO olaya müdahale ederken, belediye önünde protesto düzenleyen Sırplar ile KFOR birlikleri arasında dün çıkan olaylarda 11'i İtalyan, 19'u Macar olmak üzere 30 asker yaralanmıştı. Yaralı asker sayısı dün  25 olarak açıklanmıştı.

Olaylar üzerine NATO üye ülkelerden asker talep etti. Talep üzerine Milli Savunma Bakanlığı 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nı bölgeye gönderme kararı aldı.

Editör: Yadigar Hanım