Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, yılın son toplantısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün saat 15:30'da gerçekleştirecek. Toplantıda, EYT, enflasyonla mücadele, doğalgaz gibi konuların ele alınması ve Erdoğan'ın müjdeli haberler vermesi bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in bitirirlerse aralık ayı sonu bitirilmezse ise ocak ayında görüşeleceğini bildirdiği EYT ile ilgili son aşamaya gelindi. Bilgin Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a geldikleri son aşamayı paylaşacaklarını ifade etmişti. Bugün gerçekleştirilecek kabine toplantısından EYT ile ilgili karar çıkması bekleniyor.

EYT KİMLERİ KAPSAYACAK?

EYT için öncellikli olarak 8 Eylül 1999 öncesinde işe başlayanları kapyacak. EYT için 5 bin gün prim sayısı detayı bulunuyor. Kadınlarda 20 yıl sigortalılık süresi, erkeklerde ise 25 yıl sigortalılık süresi şartı bulunuyor.

EYT'DE ASKERLİK BORÇLANMASI GERİYE ÇEKER Mİ? 

Bakan Bilgin, EYT'deki son durum ile ilgili yaptığı açıklamada, "Teknik çalışmaları tamamlanmamış çalışma. EYT deyince 8 Eylül 1999'dan önce işe başlamış olanlar. Bunların bazı istisnaları var. Doğum yapmış hanımların, askerlik yapmış olanların borçlanması var. Birkaç istisnai durumlar var. Onların dışında en çok sorulan soru; prim gün sayım eksik, borçlanabilir miyim? 1999'dan sonra işe girdilerse EYT'yi kapsamayacaktır. Mevcut yasamızda olan haklar devam edecek. Yurt dışında çalışanlar var. Olağanüstü bizim kurumlarımıza müracaat edenler var. Orada da benzer kafa karışıklıkları var. Onlar da 'prim gün sayılarımızı tamamlayalım, emekli olalım' diye kuyruklar oluşturuyor. Onlarda da aynı şey geçerli. EYT 8 Eylül 1999 öncesi işe başlamayı zorunlu kılıyor. Dünyanın neresinde olursanız olun. Aksi takdirde borçlanarak olmaz." dedi.

YAŞ SINIRI OLACAK MI? 

EYT'de en çok merak edilenler arasında yaş sınırı olup olmayacağı yer alıyor. Bakan Bilgin yaş sınırı ile ilgili ise şu açıklamayı yaptı:

"Aralık'a kadar yaklaşık 1 milyon 900 bin kişi. Ocak ayında 2 milyonu biraz geçen kişi. Dediğimiz şartlara uygun. Prim gün sayısı ve hizmet süresi tamamlanmış olanların sayısı. Eğer hiçbir yaş sınırı olmasa bunlar giriyor. 2 milyon giriyor. Geçen uzman kılığında bir adam 'Bu iş 13 milyona çıkar' diyor. Şu anda onları belirlemeye çalışıyoruz. Müracaat ediyor. Adam daha önce Bağkur, SSK'da, yurt dışında çalışmış. Onların dosyalarını müracaat edilmeden biz birleştiremiyoruz. O hummalı bir çalışma. Bütün çalışmalar ortaya çıktıktan, toplam tabloyu gördükten sonra yaş sınırına karar verilecek. Yurttaşlarımıza en fazla katkı yapabilecek çözüm üzerinde durmam gerekir. Yaş sınırına henüz karar verilemedi. Neticede tabloya bakarak siyasi karar verilecektir. Hükümet karar verecektir. Cumhurbaşkanımız değerlendirecektir. Tabloyu tam olarak tespit etmeye çalışıyoruz. Hangi yaşta kaç kişi bulunuyor? Yaş aralığı nereden nereye geliyor. EYT'de ortalama yaş yüzde 49.9. Bu çalışmayı bitirmeye çalışıyoruz."

STAJ PRİM OLARAK SAYILACAK MI? 

Staj konusundaki belirsizliklere yönelik de açıklama yapan Bilgin, stajın eğitim olduğunu vurgulayarak, "8 Eylül 1999 tarihi mutlak tarihtir, revize olmuyor. Staj bir mağduriyet konusu değildir, bir eğitimdir. Staj ile çalışma hayatı başlamaz, sözleşme ile, iş akdiyle başlanır. Böyle bir düzenleme söz konusu değil, EYT onu kapsamıyor, EYT onunla ilgili bir konu değil zaten." ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım