Yaklaşık 200 yıldır bu mahallede yaşatılan Alabaş geleneği, Osmanlı kara ordusunda görevli "Deliler" adlı süvarilerin cesaretini ve farklı giyinme tarzlarını anımsatıyor. Mahalle sakinleri ve bayram ziyaretçileri, bu gelenek sayesinde hem korku hem de eğlence dolu bir deneyim yaşıyor.

Kurban Bayramı'na Renk Katan Alabaşlar

Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanların derileri, kelleleri, kuyrukları, boynuzları ve kemikleri, Şehrimanlılar tarafından özenle kostüme dönüştürülüyor. Bu kostümleri giyen gençler, akşam saatlerinde mahalle meydanında ve sokaklarda beliriyor, çıkardıkları farklı seslerle ve korkutucu görünümleriyle izleyenleri şaşırtıyor.

"Hem Korkutuyoruz Hem de Eğlendiriyoruz"

Şehriman Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Üner, bu geleneğin nesilden nesile aktarıldığını ve yeni neslin de bu kültürü tanıması için çaba gösterdiklerini belirtiyor. Dernek olarak geleneğin yaşatılmasına destek verdiklerini ve gençlerin ön planda olmalarını sağladıklarını ifade eden Üner, "Bu kültürü yaşatmak çok güzel. Eski kültürü yürekten ve cesaretle devam ettirmek gurur verici" diyor.

Alabaş'ın Gizemli Dünyası

Kostüm giyen gençlerden Burak Özdemir ise Alabaş geleneğinin kökeninin çok eskilere dayandığını ve bu geleneği yaşatarak tarihlerini canlı tuttuklarını anlatıyor. İnsanları hem eğlendirmeyi hem de korkutmayı amaçladıklarını belirten Özdemir, "Genelde korkuyorlar ama zamanla alışıyorlar. Eğlence kısmı ön plana çıkmaya başladı" diyor.

Her Yıl Daha da Güzel

Etkinliğe katılanlardan Sevcan Üner ise gençlerin performansını keyifle izlediğini ve geleneğin yaşatılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiriyor. Geleneksel Alabaş'ın her yıl daha da güzel olduğunu ve bu etkinliğin hep devam etmesini dilediğini belirtiyor.

Didim'e gelen bu 5 yeri görmeden tatilini bitirmiyor Didim'e gelen bu 5 yeri görmeden tatilini bitirmiyor

Şehriman'a Yolculuk

Eğer siz de korku ve eğlencenin buluştuğu bu eşsiz deneyimi yaşamak istiyorsanız, Kurban Bayramı'nda Şehriman'a gitmeyi unutmayın! Alabaş Günleri'nde tarihin gizemli dünyasına adım atabilir, unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsini

Kaynak: Haber Merkezi