Vatandaş hayat pahalılığı ve enflasyonla ile mücadele ederken “Şakkadanak” çıkışıyla bilinen iktidara yakın yazar Necmettin Batırel, bugünkü köşe yazısında yine pembe tablolar çizdi.

Yıllar önce televizyon ekranlarında "Şakkadanak dolar satarım" çıkışıyla bilinen ekonomi yazarı Necmettin Batırel, farklı bir ülkede yaşıyormuşçasına Cep telefonlarına bakın gerçeği görürsünüz. Türkiye'nin zenginleştiğini ve kabına sığmadığını söyledi.

Necmettin Batırel, “Nası başardık ama?” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

"AMBARLARIMIZ AĞZINA KADAR DOLU"

Batırel'in yazısını Yeniçağ Gazetesi gündeme taşıdı. Haberde Batırel, “Peki Türkiye? Biz de küçülecek miyiz? Kesinlikle hayır! Doğalgazımız akıyor. Ambarlarımız ağzına kadar dolu.” dedi.

Batırel, “Topraklarımızdan petrol fışkırıyor, akaryakıt yükü hafifliyor, enflasyon can çekişiyor.” diye yazdı.

"TÜRKİYE ZENGİNLEŞTİ"

Necmettin Batırel'in yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Ukrayna tahılını hem %25 ucuza alacağız hem de dünyaya satacağız. Bakın reel kesim (iş dünyası) güven endeksi haziranda 104,6, hizmet sektörü güven endeksi 119,6, perakende ticaret güven endeksi 119,6 ile son derece yüksek. (100’ün üzerindeki rakamlar büyük canlanma olduğunu gösterir.)

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, 2022 yılının ilk çeyreğinde %7,3 ile rekor kıran büyüme hızı ikinci çeyrekte %5,6 artacak diyor. Geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında imalat sanayi üretiminde yüzde 12,2, hizmet sektörü talebinde ise yüzde 8,2 artış olacak. Yani iki çeyrekte Türkiye ortalama %6,5 büyümüş olacak ki yüksek enflasyona karşı büyük bir zafer.

Finans sektörünün kalbi bankaların kazancı mayısta 33 milyar lira ile 8’e katlandı. 5 ayda 132 milyar kâr ettiler. Şirketlerimiz 4-5 misli nasıl büyüdü? Satış yaparak...

"CEP TELEFONLARINA BAKIN GERÇEĞİ GÖRÜRSÜNÜZ"

Türkiye zenginleşti. Şu oturduğumuz evlere, kullandığımız otomobillere, çoluk çocuk herkesin elindeki (en ucuzu 5 bin lira) cep telefonlarına bakın gerçeği görürsünüz. Geçim zorluğu çeken kesim her zaman her devirde vardır. Önemli olan onları ezdirmemek, kollamak, gelirlerini arttırmaktır. İşte hükûmet bütün imkânları seferber etti, yıldırım hızıyla karar aldı. Memur da emekli de asgari ücretli de iki bayramı bir arada yaşayacak... Evet, enflasyon bizde de var, dünyada da var. Ama onlar küçülüyor biz büyüyoruz... Çünkü başımızda işini bilen vatandaşını düşünen, ülkemizi dış dünyada aslanlar gibi savunan bir hükûmetimiz, terörün kökünü kazıyan, şanlı Mehmetçiğimiz var.

Farkında mısınız bilmiyorum, ben hatırlatayım. Türkiye bugün dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri oldu. Bunu ispat için size en canlı örneği vereyim. Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün ilk çeyrekte Türkiye’nin brüt dış borç stokunun 451 milyar dolar olduğunu açıkladı... Bunun millî gelire oranı %56,8... İngiltere’de bu oran %314, Fransa’da %210, Almanya’da %148, ABD’de %97... İşte o özlenen yere göğe sığdırılamayan Batı ülkeleri borç batağında boğuluyor...

Batırel, son olarak da "Son söz: Türkiye kabına sığmıyor…" dedi.

Editör: Yadigar Hanım