Schengen  vizesi dijitalleşiyor. Vize ile ilgili Türk vatandaşları son 6 aydır ,1 yıldır ciddi sorunlar yaşıyor.Türkiye'de aracı kuruluş  İDATA  Türkiye'de, İtalya ve Almanya için aracılık yapıyor .Bir iddaya göre 2023 te vize ret oranının %55 e yaklaştığı  söyleniyor.
Schengen  vizede her ülkenina ayrı aracı kurumları olduğu için işler dahada zorlşıyor. Kriterleri  ülkeye göre değişiyor.  İstenen evraklar aynı gibi görünsede zaman zaman farklılık gösterebiliyor. Dijital schengen  konusu ile ilgili Avrupa Birliği uzun süredir çalıyor ve son aşamaya geldiğine dair bir takım raporlar var.
Bu dijitalleşme yasalaşırsa;''Avrupa birliği tamamen Schengen  dijital ortama geçecek''
Bir web sitesi olacak başvurular bu portaldan yapılacak, bütün evraklar buraya yüklenecek. Vize bedeli burdan ödenecek. Eğer vizeniz onaylanırsa elektronik ortamda vizeniz paylaşılacak şifreli ve barkotlu bir şekilde, pasaporta sticker yapıştırma dönemi tamamen ortadan kalkacak.Avrupa Birliği dijital vize uygulamasını  yapmasında ki bir etken de sahte vizelere engel olmak. Schengen vizelerinin dijitalleşmesi konusundaki yasa teklifi, Avrupa Parlamentosunun ilgili komitesinde kabul edilmişti. Konsey ile Parlamentonun müzakerelerinin ardından yasal metne nihai şeklinin verilmesi bekleniyor.

Schengen vizelerinin dijitalleşmesi yasalaşırsa; Vize hem daha ucuz hemde daha hızlı bir şekil alınması sağlanacak.

Editör: Habererk Com