AKP, yaklaşan 14 Mayıs'ta yapılacak seçimler öncesinde Cumhur İttifakı’nı genişletmek için görüşmelerine devam ederken milletvekili adaylarını belirlemek için de çalışmalarını yoğunlaştırdı. Kulislerden yansıyan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabinedeki bakanları, depremden zarar gören illerden milletvekili adayı gösterecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin grup toplantısının ardından, grup başkanvekilleriyle bir araya geldi. Kurmaylarıyla seçimlere yönelik değerlendirmelerde bulunan Erdoğan’ın “Bakanları, büyükşehirlerden milletvekili adayı göstereceğim” dediği öğrenildi. Toplantıda 2023 seçimlerinin kritik bir seçim olduğunun üzerinde durduğu öğrenilen Erdoğan'ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar gibi isimleri depremlerden en çok etkilenen Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay için “Milletvekili adayı olarak düşündüğü” ileri sürüldü. Erdoğan’ın bu seçimlerde “Büyükşehirleri riske atmak istemediği” de belirtiliyor. 

MEVCUT MİLLETVEKİLLERİNİN BİR ÇOĞU LİSTE DIŞI KALACAK

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı kabinesindeki “Tartışmalı bazı isimleri” milletvekili yaparak, gelecek dönem için bu isimlere “Dokunulmazlık zırhı kazandırmak istediği” iddia edilirken bakanların özellikle büyükşehirlerde kamuoyuna “Güçlü isimlerle seçimlere giriyoruz mesajını vermek istediğinin” altı çiziliyor.

Öte yandan Erdoğan’ın grup başkanvekilleriyle yaptığı görüşmede, milletvekillerine “Aday olsunlar” talimatını verdiği de ifade ediliyor. Ancak mevcut milletvekillerinden birçoğunun liste dışı kalacağı da belirtiliyor. 

“Listede yer bulamayacağını düşünen bazı vekillerin başvuruda bulunmayacağı” değerlendirilirken Erdoğan’ın bu seçimlerde “3 dönem kuralını da uygulayacağına” dikkat çekiliyor. 

"İSTİSNAALAR DA OLACAK"

Son olarak AKP Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, “3 dönem vekillik yapmışlardan da başvuru alınabilecek” açıklamasında bulunmuştu. Ancak parti yönetimininde aktif görev alanlar dahil parti içinde bu kurala takılan 76 isim bulunuyor.

Bu isimler arasında eski Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, eski Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKP’li Mehmet Özhaseki, AKP’li Hamza Dağ, Ali İhsan Yavuz ve eski bakan Cevdet Yılmaz da yer alıyor.

Erdoğan’ın, grup başkanvekilleriyle yaptığı toplantıda da “Üç dönem kuralının uygulanıp uygulanmayacağına” yönelik grup başkanvekillerinin sorusu üzerine “Kuralı uygulayacağım. Ancak bunun istisnaları da olacak” dediği de kaydedildi. 

Editör: Yadigar Hanım