AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Bölgeye uçak gemileri ile savaş gemileri göndermek ve her gün tehdit dolu açıklamalar yapmak, barış için sorumluluk üstlenmek değildir, yeni çatışmaları kışkırtmaktır" ifadelerini kullandı. 

  

AK Partili Çelik, sosyal medya hesabından İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaya ilişkin paylaşımda bulundu. Sözcü Çelik paylaşımında; "Sürekli İsrail’in kendini savunma hakkından bahseden ülkeler, Gazzeli kadın ve çocukların yaşama hakkından bahsetmiyorlar. Gazzelilerin katledilmesine sessiz kalıyorlar. Herhangi bir ülkenin kendini savunma hakkı, bir halkın ve masum insanların topyekûn hedef alınması anlamına gelemez. Bir halkı topluca hedef alma, insanlık suçudur. Gazzelileri toplu cezalandırma anlayışı suçtur. Gazze’ye kara harekâtı, binlerce masum çocuk ve kadının ölümüyle sonuçlanacak bir facia ve insanlık utancı üretecektir. İnsanlık ve hukuk adına buna karşı çıkılması gerekirken, birileri bölgedeki güç denkleminin bu yolla nasıl şekilleneceğinin peşinde koşuyor. Bunlar, masum kadın ve çocukların canlarını kendi kirli güçlerinin kurbanı yapanlardır" sözlerini kullandı. 

  

Çelik, güç ve vekalet savaşlarının kaybedenlerinin hep masumlar olduğuna dikkat çekerek, "Bugün doğru yerde durmanın ölçüsü, adil bir barışı ve adil bir çözümü savunmaktan geçer. Önce Gazzelilere dönük bu insanlık dışı bombalamalar ve kuşatma sona ermelidir. Sonra adil bir barış ve çözüm için herkes elini taşın altına koymalıdır. Bölgeye uçak gemileri ile savaş gemileri göndermek ve her gün tehdit dolu açıklamalar yapmak, barış için sorumluluk üstlenmek değildir, yeni çatışmaları kışkırtmaktır" dedi. 

Editör: Buse Ceren Balta