Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG'un fiyatını açıkladı. Varank, Türkiye'nin Yerli ve Milli otomobili TOGG'un piyasadaki C sınıfı SUV'larla emsal bir fiyatta satışa sunulacağını belirterek, C sınıfı SUV'ların başlangıç fiyatının 800 bin lira olduğunu ifade etti.

İlk otomobilin Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında 29 Ekim'de banttan ineceğini ifade eden Varank, dünyada ekonomik kriz ve pandemi nedeniyle yaşanan olumsuz gelişmelere dikkat çekerek, "Ama Türkiye'nin durduğu noktayı da gayet güzel bir şekilde değerlendirmek lazım. Ülkemiz bundan önce sıcak para politikalarından kur, faiz, enflasyon sarmalından emin olun çok çekti. Bu politikalar sebebiyle ülkemizin önüne çok setler çekildi. IMF kapılarında ülkemizin geleceğine ipotek koyulmaya çalışıldı. Ancak o günler geride kaldı. 29 Ekim yaklaşıyor. Müzmin muhaliflerin 'nasıl yaparım da acaba bir kulp takarım. Bu projeye nasıl bir hata bulurum' diye uğraştıkları TOGG'un ilk seri üretim araçları inşallah 29 Ekim'de Gemlik'te fabrikada seri üretimden inmiş olacak. Ve biz o gün cumhuriyetimizin 100. yılını karşılarken ülkemize büyük bir gururu hep birlikte yaşatacağız” dedi.

EMSALLERİYLE AYNI FİYATTA OLACAK

TOGG'un fiyatının C sınıfı SUV araçlarla aynı olacağına değinen Varank, “Fiyatla ilgili sorular bize çok soruldu. Biliyorsunuz bu bir özel sektör yatırımı. Burada şirketin bir fiyat politikası var. Başından beri şunu söylüyorlar. 'Biz piyasaya C sınıfı SUV bir araçla çıkacağız. Dolayısıyla aynı segmentteki yani C sınıfı SUV segmentindeki içten yanmalı, benzinli dizel araçlar hangi fiyattan satılıyorsa biz o fiyat marjından piyasaya gidip rekabetçi olacağız'. Bu manada da fiyatını merak edenler listeleri alırsınız elinize. Şu anda piyasada C sınıfı SUV araçlar hangi fiyatlardan satılıyor? Bakarsınız aklınızda bir fikir oluşur. 'Demek ki TOGG da bu fiyatlardan piyasaya çıkacakmış diyebilirsiniz. Yoksa şundan satılacak, bundan satılacak diye hiçbir zaman bizim bir açıklamamız olmadı. Başından beri piyasaya çıktığımda C sınıfı SUV segment araçlarla aynı marjda satılma hedefi var” diye konuştu.

Piyasada Nissan Qashqai 900 bin liradan başlıyor. Volkswagen Tigiun'ların fiyatı ise 1 milyon liranın üzerinde. Opel Mokka 800 bin lira, Opel Yeni Grandland ise 900 bin lira fiyattan başlıyor. 

Editör: Yadigar Hanım