Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hakkâri’nin Çukurca İlçesi'nin karşısında bulunan Metina vadisinde sürdürülen Irak'ın kuzeyinde 17 Nisan'da başlatılan Pençe Kilit operasyonunda terör örgütü PKK’ya ağır bir darbe daha vurdu. Operasyonda, örgütün sözde Metina Eyalet sorumlusu İran uyruklu Cawad Attarek iki korumasıyla birlikte Türkiye'ye yönelik tehditler savurduğu noktada öldürüldü.

22 yıldan beri dağ kadrosunda yer alan ve terör örgütünün silahlı kolu HPG'nin de sözde Askeri Meclis üyesi olan terörist Attarek, öldürülmeden kısa süre önce terör örgütünün yayın organlarına gönderdiği mesajda, “Türk ordusu ilerleyemiyor, burayı onlara mezar edeceğiz” açıklamasıyla Türkiye'yi küstahça tehdit etmişti.

ÜLKESİNE DÖNEMEDİĞİ İÇİN ÖRGÜTTEN AF DİLEMİŞ

2002 yılında terörist elebaşlarından Irak'ta hayatını kaybeden Osman Öcalan'la örgütten ayrılarak Irak'ın Süleymaniye kentine yerleşen terörist, kendi ülkesine dönemediği için yeniden örgütten af dileyerek terör örgütüne katıldığı bildirildi. KCK Gençlik yönetiminde de yer alan Attarek; Kürtçe, Türkçe, Arapça, Farsça dillerini iyi derecede konuştuğu için Kandil'e röportaj için giden gazetecilere de zaman zaman tercümanlık ve rehberlik yaptığı öğrenildi.

Suriye'de iç savaş öncesi 2004 yılında terörist faaliyetleri nedeniyle El Muhaberat tarafından yakalanan terörist Cawad Attarek'in 8 yıl tutuklu kaldıktan sonra İran resmi makamlarına iade edildiği bildirildi.

İRAN'DA İDAMLA YARGILANIRKEN CEZAEVİNDEN KAÇIP PKK'YA KATILDI

Terörist Attarek'in İran'da idamla yargılanırken iki yıl tutuklu kaldıktan sonra cezaevinden firar ettiği, yeniden Irak'ın kuzeyine geçerek Gara Dağında sorumlu düzeyde faaliyetlerde bulunduğu, Zeytin Dalı harekatı sırasında ise Suriye'nin Halep ve Afrin kentlerinde IŞİD ve Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı silahlı saldırılarda yer aldığı öğrenildi. İran'lı teröristin yaralanıp tedavi olduktan sonra Irak'ın kuzeyindeki Metina bölgesine sözde eyalet sorumlusu olarak gönderildiği bildirildi.

Teröristin Pençe Kilit harekatı bölgesinde Metina vadisi içinde farklı tarihlerde güvenlik güçlerine yönelik saldırılarda 14 askerin şehit edildiği, mayınlı, roketli ve füzeli saldırıları bizzat organize edip planlayan isim olduğu ortaya çıktı.

Editör: Yadigar Hanım