Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni ekonomik model tartışılmaya devam ediliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı koltuğuna, Berat Albayrak döneminde Bakan Yardımcısı olan Nureddin Nebati’nin getirilmesiyle, yeni model için atılan adımlar hızlandırıldı.

Yandaş havuz medyası olarak bilinen Sabah gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, yeni ekonomik modelin altyapısının eski Bakan Berat Albayrak tarafından hazırlandığını Nureddin Nebati'nin uyguladığını açıkladı.

ALT YAPISINI ALBAYRAK HAZIRLADI

Müderrisoğlu şunları kaydetti:

“Lafı hiç uzatmayacağım. Artıları ve eksileri ile tarihe mal oldu. Lakin tarihi kayıtların eğilip bükülmemesi adına bir not düşmekte fayda var. Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide kulvar değişiminin alt yapısını kurmaya, bu işi tercihen yumuşak geçişle halletmeye, gerektiğinde devletin kadife eldiven içindeki demir yumruğunu göstermeye odaklıydı. Epeyce formül ve paket üzerinde çalıştı. Az bir kısmını hayata geçirebildi. Buna karşın, ilerisi için hatırı sayılır seçenekleri yazıp, kamunun hafızasına nakşetti. Bugün Türkiye, şapkadan tavşan çıkarmıyor. Aylar öncesinde kafa yorulan konuları, günün şartlarında ete kemiğe büründürüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'yi farklı kılan özellikler de bu noktada devreye giriyor. Neden? Çünkü O, programa ve hedeflerine inanıyor, bu doğrultuda çabalıyor.”

“KURULUŞLARININ BIRAKIN CANDAN OLMASINI, YANDAN BİLE KATKI SUNMAMASINI İSE ELEŞTİRMEK DURUMUNDAYIZ”

Müderrisoğlu yazısında ayrıca, yeni modele sıcak bakmayan kesimlere de tepki gösterdi.

“Yeni format atılan ekonomik programa, piyasadaki malum çevrelerin direnç göstermesi bekleniyordu da zorlu zamanlarda sorumluluk üstlenmesi umulan bu kadar çok ismin sütre gerisine çekilmesi beklenmiyordu. Hele ki program karşıtları adeta savaş ilan etmişken” diyen Müderrisoğlu, şöyle devam etti:

“Programın içeriğini tam bilmediği için susanları bir yere kadar anlamak mümkün. Ama yine de Cumhurbaşkanı genel çerçeveyi çizmişken, siyasi ve ekonomik oyuncu diye görülen pek kıymetli kimi kadroların olup biteni bir süre tribünden izlemesi anlaşılır değildi, kabul edilir hiç değildi. Daha bir hafta öncesine kadar sessiz ve derinden gitmeyi tercih eden güya AK Parti'ye müzahir olduğu varsayılan bazı sivil toplum kuruluşlarının bırakın candan olmasını, yandan bile katkı sunmamasını ise eleştirmek durumundayız.

Dolayısı ile...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın pazartesi günü açıkladığı TL'yi, yatırımı ve üretimi koruma paketinin ilk olumlu sonuçlarından sonra yeniden sahne alan aktörlerin bir karar vermesi gerekiyor. Yenilenen ekonomik programa taraf mısınız, değil misiniz? Yağmurlu havada şemsiye tutacak mısınız, yoksa güneş açmasını mı bekleyeceksiniz?”