14 Mayıs seçimleri nedeniyle yapılan çalışmalar kapsamında bir çok ilde bilboardlara asılan ve provokasyonlara neden olan bazı afişlerin içeriklerinin sahte olduğu iddia edilmişti. Nevşehir'de ortaya çıkan sahte afişlerle ilgili  AKP Nevşehir İl Başkanı Yardımcısı Tevfik Ekici'nin, afişlerin AKP Genel Merkezi'nde basılıp geldiği yönünde ifadesi ortaya çıktı. 

KRT'den İlknur Yağumli'nin haberine göre; Nevşehir'de CHP'ye ait, üzerinde “Bizim için YPG terör örgütü değildir, Selahattin Demirtaş serbest kalacak” ve “İyi düşün, doğru karar ver” gibi ifadeler yer alan afişler asıldı. Sprey boya ile afişlerin üzerine “yalan” yazan Nevşehir CHP Gençlik Kolları Başkanı Yekta Arda Gürbüz gözaltına alındı.

Daha sonra serbest bırakılan Gürbüz'ü, AKP Nevşehir İl Başkan Yardımcısı Tevfik Ekici'nin şikayet ettiği ortaya çıktı. Ekici, emniyette verdiği ifadede sahte içerikli afişlerin AKP Genel Merkezi’nden basılı halde geldiğini, kendilerinin de asılması için reklama şirketine verdiklerini  söyledi.

Ekici’nin Emniyet tutanağındaki ifadesinde şu ifadeler yer aldı:

“Ben halen Adalet ve Kalkınma Partisi Tanıtım ve Medya Başkanı, ayrıca İl Başkan Yardımcısı olarak görevliyim. Bana sormuş olduğunuz Nevşehir Belediyesi’ne ait olan billboardlardaki afişleri 20.05.2023 günü sabahı ilimiz geneline asılmıştı. Asılan afişler Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi’nden basılı vaziyette gelmişti. Biz bunları reklam şirketine 20.05.2023 günü sabahı teslim ederek asılmasını sağlamıştık. 20.05.2023 günü gece saatlerinde çarşıdan geçerken billboardların siyah boya ile karalandığını görmüştüm. 21.05.2023 günü sabahı da görevli polislerin telefonla haber vermesi üzerine Emniyet Müdürlüğü’ne geldim. İl genelinde billboardlardaki afişlere boya ile zarar verildiğini öğrendim. Ben olaydan dolayı kimseden şikayetçi değilim. Partim adına da herhangi bir maddi zarar talebim yoktur. Seçim öncesi ilimizde huzurun devamını sağlamak için ve herhangi bir gerginliğe sebep olmamak için şikayetçi değilim. Söyleyeceklerim bundan ibarettir.”

Editör: Yadigar Hanım