İYİ Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cengiz Topel Yıldırım, Mansur Yavaş’a yönelik eleştirileri ve tv100’de Gürkan Hacır’ın sunduğu programda yaptığı açıklamalarla sosyal medyada dikkat çekti. Yıldırım, canlı yayında Barış Yarkadaş’ın sorularını yanıtlarken, Özgür Özel ve Mansur Yavaş ile görüşme gerçekleştirdiğini doğruladı, ancak CHP Mamak Belediye Başkan adaylığı için talepte bulunmadığını belirtti. Yıldırım, bu görüşmelerin detaylarını açıklamasının Özel ve Yavaş için zorlayıcı olacağını iddia etti.

İYİ Parti kurultayına 3 gün kala bomba detaylar ortaya çıktı İYİ Parti kurultayına 3 gün kala bomba detaylar ortaya çıktı

Yıldırım, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından görevlendirilen beş meclis üyesinin hazırladığı 2022 denetim komisyonu raporunu gündeme getirdi ve bu komisyonun üç ay boyunca çalıştığını, sonrasında raporları belediye başkanına sunduğunu söyledi. Gazeteci Şaban Sevinç’in komisyon üyeleri hakkındaki sorusuna, tüm partilerden temsilcilerin yer aldığını yanıtladı.

Yıldırım, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 308 milyar TL kaynağının sadece %3,27’sini sosyal yardımlara harcadığını ve belediye şirketlerinin dönemsel olarak sayıştay tarafından denetlendiğini belirtti. Ayrıca, belediye şirketlerinin 5 yılda 6 milyar 937 milyon TL zarara uğradığını ve bu durumun belediye internet sitesinde yer alan belgelerle doğrulandığını ifade etti.

Yıldırım, kamu kaynaklarının doğru kullanılması gerektiğini vurgulayarak, İstasyon Caddesi ihalesi örneğini verdi ve bu ihalede yaklaşık 100 milyon TL’lik bir farklılık olduğunu, bu durumun evinize demirden dolap yapılması sözü verilip, sonrasında tahta dolapla karşılaşmanıza benzediğini söyledi.

MANSUR YAVAŞ’A ‘308 KİŞİ’ SORUSU

“Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Dairesi’nde şu anda 27 kişi görev yapmakta. Ancak, aynı daire bünyesinde belediye şirketlerinde çalışan 308 kişi daha bulunuyor. Bu şirketlerden herhangi bir hizmet alınmamasına rağmen, giderler Basın Yayın Dairesi’nin bütçesinden karşılanıyor. Bu 308 kişiye son beş yılda toplamda yaklaşık 739 milyon lira ödendi. Soru şu: Neden bu kişilerin maaşları Basın Yayın Dairesi bütçesinden ödeniyor ve başka bir şirketin bütçesi kullanılmıyor?”

İYİ PARTİ’DEKİ TEPKİLER

Yavaş hakkındaki bu iddialar, İYİ Parti içinde tartışmalara yol açtı. İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Uğurhan Ferudun Berat Tiryaki, sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak, Yıldırım’ın iddialarını ve seçim kampanyası sürecindeki dilini onaylamadığını belirtti.

Uğurhan Ferudun Berat Tiryaki’nin Açıklamaları:

“Kampanya sürecinde kullanılan dil ve yöntemi kesinlikle onaylamıyorum. Adayımız, nasıl bir belediye başkanı olacağını ve projelerini anlatmak yerine, sürekli olarak Mansur Yavaş ve yönetiminin belediye iştiraklerindeki iddia edilen yolsuzluk ve usulsüzlükleri gündeme getiriyor. İyi Partili bir birey olarak bu durumu tasvip etmiyorum. Herkesin kendi yolunu seçme hakkı vardır.”

Ahlaki ve Vicdani Kaygılar

“Bu durum beni ahlaken ve vicdanen rahatsız ediyor. İyi Parti yönetiminde ve hatta Genel Başkan yardımcıları arasında, Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinde görev yapan kişiler var. Bu durum herkes tarafından bilinen açık bir gerçektir.”

Sorular Üzerine Sorular

“Bu nedenle, İyi Parti adayının iddialarına tanık olan veya olmayan parti üyelerine soruyorum: Tanık oldularsa neden sessiz kaldılar? Görevlerine devam etmelerinin sebebi nedir? Tanık olmadılarsa ve iddialar asılsızsa, neden bu suçlamalara karşı sessiz kalıyorlar? Bu tür iftira siyasetini hangi prensiple meşru görüyorlar?”

İYİ PARTİ’NİN KULLANIMI

“İyi Parti, kişisel intikam aracı olarak kullanılamaz. Parti, Türkiye’yi yönetme iddiasıyla kurulmuş ve bu amaca uygun kadrolara sahiptir. İddialarla ilgili olarak, İyi Partililerin kamuoyu önünde ahlaki ve vicdani bir açıklama yapmaları gerekmektedir.”

Kaynak: Haber Merkezi