Son yıllarda aşırı cep telefonu kullanımına bağlı olarak tendonların mikropsuz iltihabı olarak tanımlanan 'tendinit'e çok sık rastladıklarını dile getiren uzmanlar, ileriki yıllarda kireçlenme vakalarının artmaması için cep telefonu kullanımının azaltılması gerektiğini kaydetti.

Organik bir sebebi olmayan baş ve boyun ağrılarının çocukluk yaştan itibaren görülmeye başlandığına dikkat çeken uzmanlar, "Özellikle son 10 yıldır gittikçe artan bir şekilde, 15'li yaşlara kadar düşen bir profilde baş ve boyun ağrılarının arttığını gözlemliyoruz. Bunun organik bir sebebi henüz tespit edilemedi. Ama şu bir gerçek ki özellikle genç ve orta yaşlı kesimde sosyal medyaya aşırı düşkünlük, telefon konuşmasının artışı, baş ağrılarına, boyun ağrılarına neden olacak şekilde kas spazmlarını tetikliyor, hatta omurga eğriliklerine neden oluyor” dedi.

Telefon kullanımının çocuklarda skolyozu da artırdığına değinen uzmanlar, telefonla konuşmanın sağlığı tehdit eden diğer yönlerini şöyle anlattı:

“Boyundaki hem kas yapısı hem de kemik yapısını bozabiliyor, bunların fonksiyonlarını engelliyor. Muhtemelen ileriki yıllarda da ciddi bir kireçlenme artışı olacağını tahmin ediyoruz. Akıllı telefonlar postür bozuklukları, duruş anormallikleri ve buna bağlı olarak gelişen baş ve boyun ağrılarına yol açtığı gibi skolyoz dediğimiz omurganın eğriliklerine de neden olabiliyor. Son yıllarda gençlerde skolyoz çok görmeye başladık. 15-25 yaş arası gençlerde cep telefonlarının vücudunun doğal pozisyonunun dışında aşırı bir şekilde kullanılması neticesi o bölgelerde kemik yapılarının dizilimi bozuluyor, kas yapılardaki gerginlikler sonucu da sağlığı tehdit eder hale geliyor.

Akıllı telefon kullanımının artışına bağlı olarak özellikle yoğun WhatsApp kullanımı nedeniyle, ellerde tendinit dediğimiz, kasların yapışma yerlerinde mikropsuz iltihaplanmaya neden olan hastalığı çok sık görür olduk. Artık camiada kendi aramızda buna 'WhatsAppit' demeye başladık. Biraz sosyal medya esprisi, biraz da kendi aramızdaki espri bu. Ama işin gerçeği, çocuklarımız, gençlerimiz bu hastalığı çok yaşıyor ve bunlarla çok sık karşı karşıya kalıyoruz. Parmakların (orantısız ve) aşırı çalışması, kasları çalıştıran kasların ucundaki tendonların iltihaplanmasına, zarar görmesine neden oluyor. Tendenit bu aslında. Tedavisinde de ellerin istirahati önemli. Kalıcı hasar söz konusu değil ama hem okul, hem iş başarısını olumsuz etkiliyor.

Bizde WhatsApp mailin yerini aldı. Çünkü çok aceleci bir toplumuz, anında cevap almak, anında cevap vermek istiyoruz. Oysa WhatsApp'ta yazışırken elin sadece belli kasları kullanıldığı için bu tür fiziksel bozukluklar sıklıkla görülüyor. İletişimin tek yolu cep telefonu değil. Tabii ki iletişimi kesemeyiz ama mail ile iletişimi arttırmamız gerekiyor. Bütün dünyanın sıklıkla yaptığı gibi elektronik posta yöntemlerine geçmemiz ve bunları hayatımıza daha çok sokmamız gerekiyor. Cep telefonundan, akıllı telefondan gelecek zararları da minimuma indirmiş oluruz böylece.”

Editör: Yadigar Hanım