“Karanlık Üçlü” olarak bilinen; psikopati, narsisizm ve ‘Makyavelizm’in boyunu beğenmeyen  kişilerde daha çok görüldüğü iddia edildi. Araştırma, kısa olan kişilerin, boy dezavantajlarını dengelemek için düşmanca davranışlarda bulunabileceklerini öne sürüyor.

AHLAKTAN YOKSUNLUK!

Araştırmanın baş yazarı olan, Padua Üniversitesi’nden Peter K. Jonason, “Kısa olup daha uzun olmayı dileyenler, kendilerini gösteriş yapmaya, çatışmacı olmaya ve güçle ilgilenmeye iten özelliklerle daha fazla karakterize edilirler” dedi.

Psikopatik özelliklere sahip kişilerde empati eksikliği, dürtüsellik ve sosyal normları ve kuralları hiçe sayma varken, narsistlerin abartılı yetki ve hayranlık ihtiyacı duygusu vardır. Makyavelizmde ise manipülatif, alaycı ve ahlaktan yoksunluk görülür.

ERKEKLER VE KADINLARIN ÖZELLİKLERİNDE DEĞİŞİKLİK!

Araştırmada ayrıca kısa boylu erkeklerin, kısa boylu kadınlara göre daha fazla narsist özelliklere sahip olma eğiliminde oldukları da belirtildi.

Araştırmacılar, çalışmaları için ABD’den 367 yetişkini incelediler. Araştırmacılar kısa boylu insanlardaki bu karanlık karakter özelliklerini ortaya çıkarırken sorunun nedenini de irdelediler. Bu ilişkilerin en iyi şekilde evrimsel bir çerçeveden anlaşılabileceğini ve insanların fiziksel olarak çetin olamamaları durumunda, bunun yerine psikolojik olarak çetin olmaya çalışabileceklerini ileri sürdüler

Eğer birisi daha kısa veya daha zayıfsa, eşit şartları yakalamak için psikolojik bir avantaj bulmaya çalışır. Araştırmacılar, bunun hayatta kalma ve çiftleşmede de avantajlar sağlayabileceğini öne sürüyor.

Editör: Habererk Haber Merkezi