Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Abdurrahman Tokmak, “Eğer sürekli ağızdan nefes alıp, veriyorsanız bu durum sağlığınıza zarar verebilir.” uyarısında bulundu. burundan nefes almayı engelleyen en yaygın sorunlardan biri olan deviasyon (kemik eğriliği) ve tedavisiyle ilgili önemli bilgiler verdi. İşte açıklamaları.

Burundan nefes almanın faydaları

■ Burundan nefes almak akciğerlerin hava kirliliğinden korunmasına yardımcı olur. Ayrıca daha derin nefes alınmasını sağlayarak akciğer kapasitesini artırır. Burundaki salgılar da (mukus örtüsü) havada bulunan alerjen ve mikropların büyük çoğunluğunu tutar ve akciğere gitmelerini önler.

■ Burundan hava daha yavaş verilebildiğinden, havanın akciğerlerde kalış süresi daha fazladır. Böylelikle kandaki oksijen oranını yükseltir.

■ Boğaz hastalıklarından korur.

■ Kalp hızını yavaşlatarak, kalbin yükünü azaltır.

■ Vücudun dayanıklılığını artırır.

■ Gevşemeyi ve rahatlamayı sağlar.

■ Horlamayı azaltıp kaliteli bir uyku sağlar.

■ Burun tıkanıklığına bağlı uyku apne sendromunu önler.

■ Astım hastalarında atak sıklığını azaltır.

■ Ağız ve yüz gelişiminin bozulmasını engeller.

■ Ağız-boğaz kuruluğunu önler ve ağız kokusunu hafifletir.

Basit bir operasyonla sorun çözülür

Üst solunum yolu enfeksiyonları, geniz eti, alerjik rinit gibi sorunların yanı sıra deviasyon burun solunumunu engelleyen yaygın bir problemdir. Deviasyon burnun orta hattındaki septum yapısının sağa veya sola doğru eğilmesi olarak tanımlanır. Deviasyon genetik olabileceği gibi bir travma sonrasında da gelişebilir. Tedavi edilmemesi halinde, kalitesiz bir uyku, düşük oksijen kapasitesi, uykuda nefes durması, horlama, boğaz kuruması, kronik farenjit atakları, burun kanaması gibi birçok sorun ortaya çıkar. Deviasyon ameliyatları günümüzde oldukça kolaydır. Bu ameliyatla doğal burun solunumu yani burnun normal işlevi sağlanır.

Burun estetiği (rinoplasti) burun görüntüsünü düzeltmek ya da yeniden yapılandırmak amacıyla uygulanan estetik operasyondur. Rinoplasti görsel amaç haricinde nefes alma sorunlarına yol açan deviasyon probleminde tamamlayıcı işlem olarak uygulanır. Hem doğal burun solunumu yani burnun normal işlevi sağlanır hem de burun estetik bir görünüme kavuşur.

Ağızdan solunum yapmak hangi sorunlara yol açar?

■ Ağızdan nefes alındığında burunun virüs ve bakterilere karşı sağlamış olduğu savunma mekanizmaları devre dışı kaldığı için solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski artar.

■ Horlama ve tıkayıcı uyku apnesi gelişir.

■ Ağızda kuruluk oluşur. Bunun sonucunda ağız içindeki asit düzeyi diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına yol açar.

■ Boğaz ağrısı, baş ağrısı ve kuru öksürük sık görülür.

■ Çocuklarda anormal yüz gelişimi ve yapısal diş bozuklukları oluşur.

■ Stres hormonu artar. 

(Sözcü gazetesi)

Editör: İlayda Şimşek