Siyasettesi son gelişmeleri bugünkü yazısında kaleme alan gazeteci Aytunç Erkin, Ankara-İstanbul arasında gidip gelen siyaset koridorunda CHP ve AKP'deki hareketli saatleri anlattı.

Erkin, "İmamoğlu’nun telefonu" başlıklı yazısında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ilçe kongrelerinden önce yapmayı planladığı açıklamasının gecikmesinden dolayı kadrosuna “Elinizi çabuk tutun” dediğini yazdı. 

İmamoğlu'nun önümüzdeki hafta içinde açıklama yapmasının beklendiğini belirten Erkin, Ekrem İmamoğlu'nun Elazığ ve Tunceli gezilerinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu neden aradığını da gündeme taşıdı.

İşte Erkin'in yazının ilgili bölümünden dikkat çeken detaylar...

Kulislere göre; “Lider ve yönetim değişimi şart” cümlesini bir kez daha kuracak ama genel başkan adaylığı konusunda bir açıklaması olmayacak. Burada da “değişim” isteyen ekipten kim aday olursa –ki burada öne çıkan aday Özgür Özel- onu destekleyecek. Ancak… Konuşmasında da “şu veya bu ismi destekliyorum” gibi bir cümle olmayacak. Bu arada İBB çevresine göre; “Genel Merkez cumhurbaşkanlığı seçimlerine kurultay süreci kadar sıkı hazırlanmadı” değerlendirmeleri yapıldığının da altını çizelim.

Bir diğer konu da Elazığ ve Tunceli gezilerinde İmamoğlu'nun CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu telefonla araması. İmamoğlu'nun görüşme sırasında Kılıçdaroğlu'na “Genel başkanım cebinizi aradım ama ulaşamadım. Evinizin numarasını da çevirdim valla. Tunceli'deyiz, memnunuz burada ziyaretlerimizi yapıyoruz. Nazımiye'de bir konukevi yapmıştık biliyorsunuz. Orayı ziyaret edeceğiz. Sonra dönüş yapacağız. Bu benim dördüncü gelişim. Zaten çok seviyorum” dediği anlar kameralara yansımıştı.

İlk önce şu bilgiyi paylaşayım: Elazığ ve Tunceli ziyaretlerinin ne zaman programa alındığı merak konusu oldu. Edindiğim bilgilere göre; daha önce yapılması planlanan ziyaretler, İmamoğlu'nun kamuoyuna yapacağı açıklamadan dolayı iptal edilmişti. Ancak açıklama gecikince tekrar programa alındı ve Kılıçdaroğlu'na verilen desteğin net olduğu Tunceli'de bir “deneme” yapıldı. Burada İBB Başkanı'na bir tepki gelmediği test edildi. Tam tersi İmamoğlu çevresi “ilgi güzeldi” değerlendirmesi yaptı.

Yumuşama mı yaşandı?

İBB'ye yakın isimler, “Kemal Bey'in memleketine yapılan bir ziyaret. Annesi ve babasının adının verildiği bir tesis açıyorsunuz, nezaketen aranması normal. Ancak önümüzdeki hafta ‘lider değişmeli' gibi sert bir açıklama da gelebilir” değerlendirmesi yaptılar. İmamoğlu'nun Nazımiye'de yerel seçimleri işaret ederek kurduğu, “Hem yerel seçimlerde hem Türkiye'nin bundan sonraki problemlerini çözmeye kararlı bir kardeşiniz var. Bu konuda yürekli bir biçimde çalışmaya ve kararlı bir biçimde bu düzeni değiştirmeye söz vermiş kardeşiniz var burada. Bu mücadeleyi sonsuz vereceğiz. Yolumuz açık olsun” cümlelerinin de altını çizen kaynaklar, “Siyaset başka, insani ilişkiler başka” dedi.

Editör: Yadigar Hanım